Jak dbać o buty jesienią i zimą
Porady

Jak dbać o buty jesienią i zimą

Buty zimą i jesienią stają przed prawdziwym wyzwaniem. Ich zadaniem jest nie tylko ochrona stopy przed zimnem, ale także zapewnienie idealnego wyglądu i prezencji właściciela. Niestety śnieg, wilgoć i błoto nie są dobrym sprzymierzeńcem obuwia, niezależnie od jego rodzaju. Na szczęście można skorzystać z kilku sprawdzonych sposobów, które pozwolą przedłużyć żywotność obuwia, poprawić jego wygląd i zabezpieczyć je na okres jesiennej pluchy, srogich mrozów i deszczowych poranków.

Przygotuj buty na sezon

Przygotowanie butów na sezon jesienno zimowy warto rozpocząć nieco wcześniej. Ma się wtedy wystarczająco dużo czasu, buty nie są jeszcze używane, co znacznie ułatwia pracę, a także nie są narażone na zniszczenie i przemoczenie. Buty, które planuje się zaimpregnować, muszą być suche i czyste, dlatego też wiele osób decyduje się na tego typu zabieg zaraz po zakupie. Najczęściej właściciele sięgają po produkty dostępne w sklepach obuwniczych, ale istnieją także domowe sposoby, na zabezpieczenia butów przed wilgocią.

Jak dbać o buty jesienią i zimą

Natłuszczanie obuwia

Na samym początku dobrze jest zaznaczyć, że impregnacja obuwia domowymi sposobami nie jest zalecana do zamszu, który można łatwo uszkodzić. W innych wypadkach można sięgać po naturalne tłuszcze, ale nie jadalne. Sprawdzi się wosk ze świeczki, wosk pszczeli, gliceryna czy olejek rycynowy. Obuwie wystarczy pokryć niewielką ilością specyfiku, a po wyschnięciu przetrzeć suchą szmatką. Ważna jest dokładność i uwaga, ponieważ wystarczy jeden niezaimpregnowany element, aby dopuścić do przemoczenia.

Regularna pielęgnacja

W celu zachowania funkcjonalnego i estetycznego obuwia zimowego należy regularnie o nie dbać. Każdorazowy powrót do domu powinien wiązać się z czyszczeniem zabrudzeń. Można zrobić to suchą lub delikatnie wilgotną szmatką. Domowe sposoby na plamy to także preparat wykonany z wody i octu, ale również mleko i denaturat. Buty, które są czyste i zadbane posłużą latami i będą sprawdzać się nawet w bardzo trudnych warunkach. Można sięgnąć także po produkty takie jak skórka z banana, która idealnie poleruje i czyszczą obuwie skórzane.