Co kryje się właściwie pod nazwą kinesiotaping? Jest to naklejenie specjalnej, elastycznej taśmy do ciała. Opiera się na zasadach kinezjologii, czyli nauki, która zajmuje się ruchem ciała człowieka. Często wykorzystywana jest wśród sportowców. Często można zauważyć nawet podczas olimpiady, sportowców stosujących kinesiotaping.
Co to jest kinesoitaping?
Kinesiotaping polega na oklejaniu ciała specjalnymi plastrami, których grubość, ciężar właściwy i rozciągliwość są przybliżone do parametrów ludzkiej skóry. Plastry nie są nasączone żadnymi lekami, ich pozytywny wpływ na różnego rodzaje urazy i bóle spowodowany jest działaniem sensorycznym. W odpowiedni sposób przyklejone sprawiają, że przestrzeń między skórą właściwą a powięzią się zwiększa. Skóra jest delikatnie naciągana i dzięki temu zwiększa się przepływ limfy i krwi. Aktywuje się również proces samoleczenia. Wykorzystanie plastrów przyspiesza wchłanianie krwiaków, siniaków czy obrzęków. Zmniejsza stany zapalne. Dzięki oddziaływaniu na receptory położone w skórze działa przeciwbólowo. Odpowiednio naklejony plaster i odpowiednio długo naklejony wspomaga drenaż limfatyczny i może z powodzeniem zastąpić drenaż manualny. Kinesiotaping swoim działaniem wspomaga prace mięśni, ułatwiając wykonanie ruchu, ale również koryguje ustawienie i pracę stawów.
Jak wygląda plaster do kinesiotapingu?
Plastry do zabiegu wykonany jest z wysokiej jakości bawełny z dodatkiem lycry oraz kleju medycznego, ułożonego faliście. Dzięki jego grubości, ciężaru właściwego oraz rozciągliwości w zakresie nawet do 140%, przypomina ludzką skórę. Plastry nie są nasączane lekami. Co ważne jest hipoalergiczny, przepuszczający powietrze, wodoodporny, a także elastyczny.
Kiedy można stosować kinesiotaping?
Zastosowanie kinesiotapingu jest polecane przy bólach układu mięśniowo-szkieletowego, takich jak ból kolan, kręgosłupa czy barku. Świetnie pomagają w rekonwalescencji po zwichnięciach i skręceniach. Przyspiesza procesy gojenia po operacjach na przykład więzadeł. Leczy blizny i krwiaki. Wykorzystywany jest również do drenaży limfatycznego u kobiet w ciąży. Kinesiotaping z powodzeniem wspomaga terapię przy wadach postawy takiej jak skolioza. Taśmy świetnie sprawdzają się podczas uprawiania wyczynowo sportów. Często widzimy piłkarzy lub triatlonistów z przyklejonymi taśmami. Ponadto kinesiotaping pomaga przy niektórych zaburzeniach oddechowych oraz wspomaga leczenie niektórych dysfunkcji spowodowanych pracą receptorów skóry i powięzi.
Przeciwskazania
kinesiotaping jest najbezpieczniejszą formą terapii, ale również ma kilka przeciwwskazań. Jest to na przykład łuszczyca oraz inne mocno zaawansowane choroby skóry, niezagojone bądź ciężko gojące się rany. Plastrów nie możemy również stosować gdy stosujemy zabiegi fizykoterapeutyczne, których nie możemy wykonywać przez powierzchnię plastra. Czasem może również występować uczulenie na klej użyty do plastrów, mimo że jest on medyczny i hipoalergiczny. Jak widzimy kinesiotaping ma szerokie zastosowanie.