Konieczność demontażu listew przypodłogowych pojawia się w sytuacji, kiedy chcemy zmienić aranżację wnętrza, wymienić uszkodzony panel lub ukryć nowe kable. Odpowiednio zamontowane listwy przypodłogowe nie jest jednak łatwo odkleić. W jaki sposób prawidłowo wykonać tę czynność, aby nie uszkodzić podłogi i ściany?
Jaką rolę pełnią listwy przypodłogowe?
Listwy przypodłogowe nie są tylko estetycznym elementem wykończeniowym podłogi. Podstawowym ich zadaniem jest ochrona krawędzi desek lub paneli podłogowych przed uszkodzeniami. Pozwalają także na ukrycie kabli oraz maskują pewne niedociągnięcia, które powstają podczas prac wykończeniowych.
Listwy przypodłogowe ukrywają szczeliny dylatacyjne, które muszą być pozostawione w celu zapewnienia odpowiedniej pracy materiału podłogowego. Zabezpieczają także posadzkę przed wnikaniem pod nią kurzu. Chronią również ściany przed zawilgoceniem, które może powstać w wyniku zmywania podłóg.
Rodzaje listew przypodłogowych i sposoby ich montażu
W sprzedaży dostępny jest szeroki wybór listew przypodłogowych, które różnią się rozmiarem, kolorem oraz wzornictwem. Do najpopularniejszych z nich należą listwy drewniane oraz z PCV i MDF. Do ściany oraz podłogi mocowane są za pomocą kołków, specjalnych klipsów montażowych umieszczonych w otworze ściennym lub przy użyciu kleju montażowego.
Decydując się na zamocowanie listew za pomocą kleju bardzo istotny jest jego odpowiedni wybór. Klej powinien być bowiem dopasowany do materiału, z którego wykonane są listwy. Dobrze także, aby był elastyczny, co ułatwia późniejsze odklejanie listew.
Demontaż listew przypodłogowych – kiedy i jak go przeprowadzić?
Listwy przypodłogowe poleca się demontować podczas większego remontu mieszkania. Ich demontaż jest koniczny także, kiedy chcemy dostać się do ukrytych pod nimi przewodów, naprawić uszkodzoną podłogę lub w wypadku konieczności wymiany wszystkich listew w domu. Najtrudniejsze w demontażu są listwy przyklejane. W jaki sposób prawidłowo je odkleić?
Demontaż listew powinien być wykonany z dużą ostrożnością. Delikatnie przycinamy lakier lub akryl znajdujący się na górnej krawędzi listwy następnie podważamy ją za pomocą płaskiego śrubokręta lub dłuta i lekko przyciągamy narzędzie w swoim kierunku. Tę samą czynność powtarzamy co ok. 10-20 cm na całej długości listwy.
Aby na nowo zamontować zdjętą listwę należy usunąć z jej powierzchni pozostałości kleju, lakieru oraz farby. Fragment podłogi i ściany, do których przykleimy listwę przecieramy papierem ściernym i gruntujemy ścianę do wysokości listwy. Na samej listwie dokładnie rozprowadzamy klej montażowy i przyciskamy ją do ściany. Gotowe!