Dolegliwości żołądkowe i układu trawiennego stwarzają duży dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. Odpowiedzialne za problemy zdrowotne o takim charakterze mogą być bakterie oraz toksyny. Najczęściej pojawiające się objawy to biegunka i ból brzucha o różnym nasileniu. Na szczęście dolegliwości mogą być niwelowane dzięki zachowaniu środków ostrożności.
Sposoby na unikanie problemów z układem trawiennym
Najważniejsze są oczywiście zasady higieny, czyli często mycie rąk i pozbywanie się produktów, które nie są świeże. Istotne jest również zapoznawanie się z datami przydatności do spożycia umieszczanymi na każdym produkcie. Przekraczając zalecenia producentów, można narazić się na poważne dolegliwości żołądkowe, a w skrajnych przypadkach może skończyć się to pobytem w szpitalu. Zapalenie żołądka najczęściej wywołuje bakteria Helicobacter Pyroli, która pojawia się w przypadku zaniechania utrzymywania higieny rąk. Dodatkowo zarazki tego rodzaju często znajdują się na niedokładnie umytych owocach i warzywach. Należy unikać również picia wody nieznanego pochodzenia, jest to szczególnie ważne podczas zagranicznych podróży.
Przyczyny osłabienia narządów układu trawiennego
Żołądek oraz jelita są bardzo delikatne, ostry przebieg zapalenia obu narządów może być spowodowany na przykład jadem kiełbasianym. Jego źródłem jest nieprawidłowo przechowywane lub przygotowane mięso. W niektórych przypadkach dochodzi do porażenia mięśni, dlatego zalecana jest szczególna ostrożność. Spożywanie dużych ilości alkoholu, tabletek przeciwbólowych lub pomagających zasnąć również jest szkodliwe. Tak samo w przypadku antybiotyków, powinny być stosowane wyłącznie w uzasadnionych przypadkach. Niestety, wpływają negatywnie na kondycję żołądka i innych organów. Niezbędne jest zażywanie takich dawek, jakie rekomenduje lekarz przeprowadzający badanie. W przeciwnym wypadku można zaszkodzić własnemu zdrowiu. Przestrzeganie wszystkich powyższych zasad z pewnością wpłynie pozytywnie na zdrowie żołądka i całego układu pokarmowego i trawiennego.