Jak pielęgnować róże?
Porady

Jak pielęgnować róże?

W każdym niemal ogrodzie róża wiedzie prym nad innymi kwiatami. Nie bez kozery róże to królowe wśród roślin. Warto wiedzieć jak powinna wyglądać ich prawidłowa pielęgnacja. Szczególne znaczenie odgrywa odpowiednie przycięcie. Potrafi być to duże wyzwanie dla początkujących miłośników róż.

Sadzenie róż

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że róże sadzone są tylko jeden raz w życiu. Później następuje już tylko ich pielęgnacja. Właściwe obchodzenie się z nimi zapewni znacznie dłuższy żywot, aniżeli w przypadku niewłaściwego postępowania. Zaleca się by były one sadzone w kwietniu. Każdy rodzaj róży ma określone wymagania odnośnie miejsca uprawy. Każdy rodzaj potrzebuje głębokiej gleby, gdzie w górnej warstwie występować powinno piaszczysto-gliniaste podłoże, a w dolnej już tylko gliniaste. Przed posadzeniem róż zaleca się zamoczyć korzenie w wodzie nawet na kilka godzin. Pędy należy przyciąć ok. 20-30 cm nad ziemią, eliminuje się tylko te cienkie bądź uszkodzone.

Róże i ich przycinanie

Krzewy różane wymagają podcięcia co jakiś czas. Dokonuje się tej czynności nie tylko po to, by prezentowały się one estetycznie, ale także po to, by właściwie kwitły. Na początku wydawać się to może bardzo trudna czynność, jednak po zapoznaniu się z metodami przycinki staje się to dużo prostsze. Po pierwsze należy przygotować odpowiednie narzędzie. Najlepiej sprawdzi się tutaj sekator. Odpowiednią rolą do przycinki róż jest wiosna. To w jaki sposób będziemy przycinać róże zależy od ich rodzaju. Przed przystąpieniem do tego należy dokładnie się zapoznać z posiadanym gatunkiem róż. Jeśli jest się posiadaczem róż wielokwiatowych to przycięcie powinno się odbyć 40 cm nad ziemią, przy zostawieniu minimum czterech żywych oczek. Jeśli w ogrodzie mamy róże parkowe to należy dokonać cięcia prześwietlającego. Jeśli powtarza się kwitnienie u róż pnących należy przyciąć wierzchołki. Każde cięcie powinno być wykonane w taki sposób, by powierzchnia cięcia była skośna, 0,5 cm nad pączkiem.

Jak pielęgnować róże?

Istotny element pielęgnacji

W pielęgnacji róż nie tylko sadzenie i przycinka są kluczowe. Jest jeszcze kilka czynności pielęgnacyjnych, które powinni wykonać posiadacze tych krzewów. Ważna jest ochrona liści przed grzybami chorobotwórczymi. Pod żadnym pozorem nie należy zraszać róż wodą. Zbyt obfite podlewanie może doprowadzić do powstania pleśni, która może porazić pąki kwiatowe i zgniją jeszcze przed zakwitnięciem. Podlewając różę należy strumień wody skierować prosto na podłoże. Wszelkie suche pąki kwiatowe powinny zostać usunięte, ponieważ stymuluje to roślinę do dalszego kwitnienia. Częstą dolegliwością jaka dotyka róże to inna choroba grzybowa jaką jest czarna plamistość. Charakteryzuje się ona czarnymi plamami na liściach róż. Chorobę tą tak jak i pleśń należy eliminować za pomocą oprysków chemicznych.

Podczas nawożenia róż, trzeba pamiętać, by stosować jedynie nawozy specjalne dedykowane różom. Nawożenie powinno odbywać się dwa razy do roku, wczesną wiosną i w okresie kwitnienia. Koniec nawożenia powinien następować w lipcu.

Materiał przygotowany z RozeOgrodowe.pl - poznaj nasze róże.