Jakie zabawki wybrać – plastikowe czy drewniane?
Porady

Jakie zabawki wybrać – plastikowe czy drewniane?

Dzieciństwo bardzo często kojarzy się z beztroskością, licznymi zabawami i zabawkami. Współcześnie dzieci mają mnóstwo różnych zabawek. Zwykle to prezenty od najbliższych. Bardzo często dorośli zastanawiają się na tym, które zabawki powinny znajdować się pokoju dziecięcym – drewniane czy plastikowe? Warto poznać zalety każdych z nich.

Drewniane zabawki – zalety

Mówi się, że zabawki drewniane bardzo dobrze rozwijają wyobraźnię dzieci. Wynika to z tego, że zwykle są prostsze, mniej oczywiste i pozbawione wielu elementów. Dzięki temu dziecko na swój sposób może je wykorzystać i bawić się nimi w różnoraki sposób. Dają dzieciom dużo swobody i doskonale rozwijają samodzielność dzieci.

Są one także niezwykle wytrzymałe, a co ważniejsze ich produkcja jest przyjazna dla środowiska. Utylizacja drewna jest dużo prostsza w porównaniu z plastikiem. Wynika to z tego, że jest ono surowcem naturalnym. Dzięki czemu ich wytrzymałość jest dużo większa. Nie bez kozery meble wykonywane są właśnie z drewna, są one dużo odporniejsze.

Jakie zabawki wybrać – plastikowe czy drewniane?

Plastikowe zabawki – argumenty „za”

Prawdą jest to, że pod kątem higienicznym to zabawki plastikowe stoją na pierwszym miejscu. Można je łatwiej utrzymać w czystości, a jeśli się zabrudzą bardzo łatwo jest je wyczyścić. Przy drewnianych zabawach czyszczenie jest bardziej wymagające, gdyż bez parownicy trudno usunąć zarazki, nie niszcząc przy tym drewna.

W praktyce można zaobserwować, że dzieci chętniej i częściej sięgają po plastikowe zabawki. Jest to spowodowane tym, że są kolorowe, przykuwają uwagę dziecka i są dla niego bardziej interesujące. Ponadto często także są wyposażone w dodatkowe funkcje i akcesoria, które cieszą maluchy. Dzieci znacznie dłużej się nimi interesują, gdyż posiadają kilka opcji zabawy, dzięki czemu pociecha tak szybko się nimi nie nudzi. Plastikowe zabawki wykonane z dobrej jakości materiałów zwykle nie stanowią żadnego zagrożenia dla życia dzieci, mogą się nimi w sposób bezpieczny bawić. Ponadto często posiadają wartość edukacyjną istotną dla rozwoju najmłodszych.