Taśma klejąca, a błona klejowa – jakie są różnice oraz czy mają one wpływ na stosowanie?
Informacje

Taśma klejąca, a błona klejowa – jakie są różnice oraz czy mają one wpływ na stosowanie?

Rzucając hasło “artykuł samoprzylepny”, zdecydowana większość z nas odpowiedziałaby, że chodzi o taśmę klejącą. Jest to element powszechnie stosowany zarówno w przemyśle, jak i w użytku codziennym. W końcu, przyklejanie karteczek z informacjami do monitora czy pakowanie paczek zawsze było prostsze dzięki obecności taśmy.  

Okazuje się, że istnieje pewna odmiana, o której mało kto mógł w ogóle wiedzieć. Chodzi mianowicie o błony klejowe. Istnieje wiele różnic pomiędzy błoną, a taśmą. Przeznaczona jest ona do całkowicie innych celów, a także różni się nieco strukturą. Poniżej przedstawimy dokładniej, w jaki sposób jedna grupa artykułów różni się od drugiej oraz co cechuje każdą z nich. 

Taśma klejąca - krótkie omówienie 

Chyba każdy z nas wie, jak taki artykuł wygląda. Jest to po prostu rolka z nawiniętym na nią nośnikiem pokrytym klejem. Ilość stron kleju jest zależna od tego, czy jest to taśma jedno- czy dwustronnie klejąca. Przeznaczenie i sposób użycia takich artykułów jest zależny przeważnie od materiału nośnika, który musi spełniać odpowiednie właściwości, a także od wytrzymałości i mocy samego kleju. Wyróżniamy taśmy foliowe, włókninowe, piankowe czy tkaninowe. Każda z nich posiada swoje indywidualne cechy, umożliwiające im stosowanie w różnych przypadkach. 

Taśma klejąca, a błona klejowa – jakie są różnice oraz czy mają one wpływ na stosowanie?

Błona klejowa – charakterystyka 

Tutaj należy rozpisać się nieco bardziej. Błona klejowa wyglądem zewnętrznym niczym nie różni się od standardowej taśmy. Można powiedzieć, że osoba nieznająca się na temacie, nie rozróżni tych dwóch artykułów. Problem pojawia się w momencie, gdy chcielibyśmy już takiej błony użyć. Otóż, jest to typ wyposażenia samoprzylepnego nieposiadający nośnika. Jest to po prostu przezroczysta warstwa klejowa występująca w różnych grubościach oraz szerokościach. 

Przy wyborze artykułów, takich jak błony klejowe producent powinien przedstawić nam ich pełną specyfikacją, a także doradzić, który konkretny model sprawdzi się dla naszego zastosowania.  

Warto zwrócić uwagę na to, że nie zawsze błona klejowa jest przezroczysta na pierwszy rzut oka. Tak jak w przypadku taśmy, konieczne jest zastosowanie przekładek między warstwami po to, aby nie skleiły się one już na samej rolce. Przekładki te przeważnie posiadają kolor biały, miodowy albo niebieski. 

Zastosowania i właściwości błony klejowej 

Artykuły te wyposażone są z reguły w bardzo mocne kleje akrylowo – dyspersyjne. Zaletą takiej błony jest fakt, że dzięki nieposiadaniu nośnika jest ona w stanie dokładnie dopasować się do łączonych elementów. Najlepiej jest łączyć nią obiekty niewymagające późniejszego odklejania.  

Kolejna pozytywna cecha braku nośnika to odporność na wszelkiego rodzaju wysokie temperatury czy promieniowanie UV. Wystarczy zadbać o to, aby sama warstwa kleju była odporna na warunki atmosferyczne oraz środki chemiczne.  

Błon używa się przeważnie do łączenie nietypowych materiałów. Należą do nich chociażby pianka poliuretanowa, pianka EPDM, tekstylia, włókniny czy nawet filce. Artykuły te nie mają jednak problemu z klejeniem drewna, stali, szkła czy tworzyw sztucznych.