Zakup mieszkania w 2020 roku - kupować czy czekać na spadek cen?
Informacje

Zakup mieszkania w 2020 roku - kupować czy czekać na spadek cen?

Od około dekady zauważalny jest wyraźny wzrost cen mieszkań w całej Polsce. W jego wyniku dzisiaj stawki za metr kwadratowy mieszkania osiągają rekordowe wysokości. Dotyczy to całego kraju, jednak zdecydowanie najwięcej trzeba zapłacić za nieruchomość w Warszawie. Czy w najbliższym czasie trend się odwróci? Kiedy wreszcie ceny mieszkań zaczną spadać? Warto się nad tym zastanowić i dowiedzieć się czy warto kupić mieszkanie w 2020 roku.

Cena mieszkania Warszawa i nie tylko

Aktualnie wzrost cen mieszkań zdaje się być już nieco wolniejszy, niemniej jednak nie można jeszcze mówić o odwróceniu trendu. Od kilku miesięcy ceny mieszkań i apartamentów w Warszawie i w innych miastach utrzymują się na mniej więcej stałym poziomie. Powodów takiego stanu rzeczy można szukać w wielu czynnikach. Być może rzeczywiście rynek jest już dostatecznie nasycony i po prostu nie ma już potencjału do dalszych wzrostów.

Niemniej jednak nie bez znaczenia jest również aktualna sytuacja w kraju i na świecie. W wyniku pandemii koronawirusa na kilka miesięcy życie niejako zamarło. Dlatego też wiele osób, które planowały zakup mieszkania, odłożyło realizację planów na później. Wyraźnie spadł zatem popyt na mieszkania, co przełożyło się na ceny mieszkań. Niewykluczone jednak, że po zakończeniu pandemii ludzie znów będą chętniej kupować nieruchomości.

Zakup mieszkania w 2020 roku - kupować czy czekać na spadek cen?

Argumenty za wzrostem cen mieszkań

Niektórzy eksperci twierdzą, że to jeszcze nie koniec wzrostu cen mieszkań. Uważają oni, że wciąż wiele osób chce kupować mieszkania, zatem popyt nie spadnie. Ponadto, rosnąca w ostatnim czasie inflacja doprowadziłą do znacznego wzrostu cen materiałów budowlanych. Jeżeli taki stan będzie kontynuowany, deweloperzy będa musieli podnosić ceny mieszkań ze względu na ponoszenie wyższych kosztów. Co więcej, eksperci wskazują również na rekordową liczbę wydanych w zeszłym roku zezwoleń na budowę. Oznacza to, że wiele projektów dopiero zaczyna być realizowanych lub nawet prace na placach budowy jeszcze nie ruszyły.

Czy ceny za mieszkania Warszawa będą spadać?

Nie brakuje również głosów, wedle których ceny mieszkań w Warszawie i w innych miastach niedługo zaczną spadać. Wskazuje na to spowolnienie gospodarcze, zapowiadane przez ekonomistów od dłuższego czasu. Niewątpliwie zatrzymanie gospodarki z powodu pandemii koronawirusa jedynie przyspiesza nadejście kryzysu. W stanie kryzysu gospodarczego spadają zarobki, a stopa życiowa ludzi spada. Tym samym mniej osób może sobie pozwolić na zakup własnej nieruchomości. Sugerowałoby to, że w ciągu najbliższych 2-3 lat dojdzie do wyraźnego spadku cen mieszkań w Warszawie oraz w innych polskich miastach.

Trudno jednoznacznie określić, czy warto kupować dzisiaj mieszkanie. Wiele wskazuje jednak na to, że ceny mieszkań niedługo zaczną spadać. Niełatwo natomiast znaleźć argumenty przemawiające za tym, aby w ciągu kilku najbliższych lat doszło do znacznego wzrostu wartości mieszkań. Tym samym dobrym pomysłem wydaje się nieznaczne odłożenie w czasie realizacji planu zakupu własnego mieszkania.

Partnerem artykułu jest Tabela Ofert - mieszkania Warszawa.