Zasady doboru oksydantów do farb
Zdrowie, Uroda

Zasady doboru oksydantów do farb

Każdą koloryzację włosów można przeprowadzić w zaciszu własnego domu, ale należy się do tego dobrze przygotować. W pierwszej kolejności potrzebny jest dobór odpowiedniej farby, a konkretnie jej odcienia. Kolejnym krokiem jest dobranie właściwego utleniacza, od niego właściwie zależy efekt końcowy farbowania. Niedopilnowanie tych kwestii może zepsuć cały zabieg, a tego zapewne żadna kobieta by nie chciała.

Zasady doboru oksydantów do farb

Do czego służą oksydanty w farbach?

Oksydantem nazywa się wodę utlenioną wpływającą na naturalną pigmentację włosów. W drodze ich zastosowanie włosy są w stanie przyjąć na siebie nowe pigmenty. Sama farba nałożona na włosy zwyczajnie nie zadziała, gdyż nie jest ona w stanie zastąpić znajdujących się we włóknach barwników. Tego rodzaju produkty można spotkać pod innymi nazwami, na przykład aktywatory, utleniacze i developery. Wyróżniają się kremową konsystencją, dlatego tak łatwo nałożyć tę substancję na włosy, bez ryzyka, że spłynie z nich. Jeśli chodzi o oksydanty, to nie można zapominać, że nie brakuje w nich składników aktywnych odpowiedzialnych za pielęgnację pasm i ochronę ich przed ewentualnymi przykrymi skutkami koloryzacji.

Czy oksydant jest w zestawie z farbą?

Drogeryjne farby do włosów kupuje się zazwyczaj w gotowych już zestawach, wraz z oksydantem. Oczywiście niewątpliwie jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ale z drugiej strony nie ma wówczas pełnej kontroli nad stężeniem składnika w produkcie. Ponadto w drogeriach dostępne są głównie produkty tonujące lub półtrwałe utrzymujące się jedynie do około 24 myć. Zupełnie inaczej wygląda to w farbach profesjonalnych które są zdecydowanie bardziej trwałe. Dodatkowo nie są dostępne w gotowych zestawach, oksydanty dobiera się do nich zatem osobno. Decyzja o ich stężeniu podejmowana się samodzielnie, dlatego warto zapoznać się z zasadami ich dodawania. W ten sposób znacznie lepiej jest dobrać zabieg na włosy do ich rodzaju, grubości oraz ogólnej kondycji. Istotną informacją jest również ta mówiąca, że inne jest działanie oksydantów, zależy ono od konkretnego stężenia. Dlatego właśnie całkowicie uzasadnione jest skonsultowanie się z fryzjerem przed wykonaniem na swoich włosach koloryzacji w domowych warunkach.

Stężenie oksydantów jest kluczowe

Zgodnie z powyższym stężenie utleniacza decyduje o końcowym efekcie przeprowadzonego zabiegu. Najlepszą opcją jest zakup oksydantów w małych pojemnościach, aby wystarczyły one na maksymalnie dwa zabiegi koloryzacyjne. Wśród tych najbardziej popularnych stężeń znajdują się 3%, 6%, 9% i 12%. Wybór konkretnego uzależniony jest od intensywności zmiany koloru, im łagodniejsze przejście kolorów chce się uzyskać, tym mniejsze stężenie oksydantu. Należy pamiętać, że niewłaściwe zastosowanie oksydantów może doprowadzić do poważnych uszkodzeń włosów. Dlatego jeśli planuje się domową koloryzację, warto zapoznać się z najważniejszymi zasadami. Znacznie lepiej poprosić o wskazówki doświadczoną osobę, niż zniszczyć swoje włosy. Są one ozdobą kobiet, dlatego nie powinno się w ten sposób ryzykować.