Artykuły samoprzylepne – podstawowy podział i zastosowanie
Informacje

Artykuły samoprzylepne – podstawowy podział i zastosowanie

Z pewnością każdy z nas kiedykolwiek musiał pilnie coś skleić. Chodzi tutaj głównie o drobnostkę, do której klej nie jest wskazanym artykułem. W takim celu zawsze sięgamy po taśmy. Należą one do grupy materiałów samoprzylepnych, których jak się okazuje – jest zdecydowanie więcej. Wszystkie z niżej opisanych elementów posiadają swoje konkretne zastosowania i cechy umożliwiające ich stosowanie w konkretnych przypadkach. 

Taśmy samoprzylepne – specyfikacja i podział 

Jak wspomnieliśmy, taśma jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej kojarzonym artykułem samoprzylepnym. Występuje ona w formie jedno- oraz dwustronnie klejącej. Znajduje swoje zastosowanie nie tylko w domu, gdzie służy do prostych czynności, lecz także w przemyśle i wielu innych branżach.  

Podział tych artykułów został stworzony na podstawie materiału wykonania ich nośnika. Dopiero wewnątrz tego zestawienia istnieją podgrupy odpowiedzialne za określenie konkretnych zastosowań. Spróbujmy orientacyjnie przedstawić poszczególne typy taśm oraz ich potencjalne przeznaczenie: 

  • Taśmy foliowe - dzielą się na ochronne, magnetyczne, naprawcze, maskujące czy do ciągów komunikacyjnych. Oczywiście wymienione zostały tylko podstawowe podgrupy, jest ich zdecydowanie więcej. Przez wzgląd na różnorodność materiałów, z których wykonywane są nośniki, grupa ta jest określana jako najszersza ze wszystkich i znajduje multum zastosowań. 
  • Taśmy włókninowe - stworzone przeważnie z włókniny celulozowej i wyposażone w klej akrylowy, dobrze spiszą się w przypadku łączenia powierzchni lakierowanych oraz kartonu czy papieru. 
  • Taśmy transferowe – wykonane z siatki poliestrowej. Przeznaczone do łączeń wymagających dużej rozciągliwości. 
  • Taśmy żelowe i piankowe - mają charakter głównie uszczelniający oraz tłumiący drgania. Odmiany żelowe, dzięki ich sporej wytrzymałości są w stanie zastąpić nawet połączenia mechaniczne.  

Artykuły samoprzylepne – podstawowy podział i zastosowanie  

Akcesoria samoprzylepne – co wchodzi w ich skład? 

Okazuje się, że produktów taśmopodobnych występuje cała masa. W większości produkowane są one w mniej zaawansowanych celach, choć zdarzają się wyjątki. Warto zwrócić uwagę, że wystarczy zmienić kształt taśmy, aby ta zyskała nowe możliwości wykorzystania. Postanowiono więc stworzyć wykroje z taśmy. Znaleźć możemy je przede wszystkim w sklepach lub na magazynach. Często kolorami takich wykrojów oznacza się kierunek przewozu towaru bądź jego uszkodzenie. Co więcej, w niektórych sklepach możemy natknąć się jeszcze na “cenówki” naklejone na produktach. 

Z bardziej zaawansowanych artykułów możemy wymienić stopki silikonowe samoprzylepne. Są one w stanie zapewnić amortyzację przy wyrobach szklanych i meblarskich, a także pełnią funkcję dystansów w wielu branżach. 

Rzepy samoprzylepne – do czego się ich używa? 

Rzepy są kojarzone przez wielu wyłącznie z obuwiem dla dzieci. Okazuje się, że posiadają one szereg innych zastosowań i sprzedawane są w przeróżnych formach. Najpopularniejsze okazują się wykroje na arkuszach. Używa się ich przeważnie do klejenia zaproszeń czy teczek. Zapewniają one wysoką wytrzymałość oraz dowolną ilość odrywań, przez co użycie ich w branży poligraficznej czy reklamowej jest także wskazane.