Defibrylator AED – proste w obsłudze urządzenie ratujące ludzkie życie
Porady

Defibrylator AED – proste w obsłudze urządzenie ratujące ludzkie życie

Defibrylator AED to proste w obsłudze urządzenie, którego zadaniem jest pomóc w ratowaniu ludzkiego życia. Z uwagi na tę bardzo istotną rolę, defibrylatory pojawiają się w coraz większej liczbie miejsc na terenie całej Polski. Są umieszczane w często uczęszczanych miejscach publicznych, instytucjach, szpitalach, a także w prywatnych zakładach pracy. Jak działa defibrylator AED i czy korzystanie z niego jest bezpieczne?

Znaczenie defibrylatora AED dla ludzkiego zdrowia i życia

Nowoczesne defibrylatory AED to specjalnie zaprojektowane urządzenia, których głównym zadaniem jest przywrócenie krążenia u osób, u których nastąpiło jego nagłe zatrzymanie. Defibrylator AED może być użyty przez każdego człowieka, który będzie świadkiem zatrzymania krążenia u drugiej osoby. Do jego obsługi nie jest bowiem konieczna wiedza medyczna ani specjalistyczne przeszkolenie. Urządzenie zostało tak zaprojektowane, aby krok po kroku przeprowadziło użytkownika przez cały proces resuscytacji.

Według statystyk użycie defibrylatora AED zwiększa o ponad 70% szanse osoby dotkniętej nagłym zatrzymaniem krążenia na przeżycie zanim na miejscu zdarzenia pojawią się wezwane przez świadków służby ratownicze. Bez tego urządzenia szanse te wynoszą zaledwie kilka procent, gdyż w większości przypadków po upływie kilkunastu minut nie jest już możliwe przywrócenie do życia osoby poszkodowanej. W przypadku nagłego zatrzymania krążenia liczy się więc każda sekunda, na której odpowiednie wykorzystanie pozwala właśnie defibrylator AED.

Defibrylator AED – proste w obsłudze urządzenie ratujące ludzkie życie

Zasada działania defibrylatorów AED – czy korzystanie z nich jest bezpieczne?

Defibrylator AED jest urządzeniem w pełni bezpiecznym w użyciu zarówno dla poszkodowanego, jak i osoby udzielającej mu pierwszej pomocy. Przed wygenerowaniem impulsu elektrycznego, który ma za zadanie przywrócenie prawidłowego krążenia urządzenie bada parametry życiowe osoby poszkodowanej i dopiero po wykryciu wskazań do jego użycia wytwarza impuls. Osoba udzielająca pierwszej pomocy musi jedynie stosować się do wskazówek wyświetlanych na ekranie defibrylatora oraz uważnie słuchać udzielanych przez urządzenie komend głosowych.

Zasada działania defibrylatora AED jest bardzo prosta. W pierwszej kolejności należy ocenić, czy u osoby poszkodowanej doszło do utraty przytomności oraz wstrzymania oddechu. Są to bowiem pierwsze przesłanki do użycia defibrylatora. Następnie należy włączyć urządzenie, które przeprowadzi nas przez cały proces ratowania życia. Należy przypiąć elektrody we wskazane miejsca na odkrytej klatce piersiowej osoby poszkodowanej oraz pozwolić urządzeniu na zbadanie jej parametrów życiowych.

Przed przystąpieniem do właściwej resuscytacji defibrylator aed ocenia, czy w tym konkretnym przypadku istnieje konieczność przywrócenia krążenia i zaleca lub nie wykonanie defibrylacji. W czasie podania impulsu elektrycznego osoba udzielająca pomocy musi odsunąć się od poszkodowanego. Po zakończonej akcji ratowniczej należy zdjąć elektrody z ciała poszkodowanego i oczekiwać na przyjazd służb ratowniczych, które podejmą decyzję o dalszych krokach akcji ratowniczej.