Wyciszanie różnego typu pomieszczeń - po co się to robi?
Informacje

Wyciszanie różnego typu pomieszczeń - po co się to robi?

Z pewnością nikt nie zaprzeczy, że słuch to jeden z ważniejszych, ludzkich zmysłów i z pewnością bez niego byłoby każdemu dużo ciężej. Nie moglibyśmy się werbalnie porozumiewać, a samymi gestami niewiele bylibyśmy w stanie zdziałać. Nic więc dziwnego, że świat pomimo postępu technologicznego dąży do oszczędzania słuchu i minimalizacji nieprzyjemnego dla naszych uszu hałasu. 

Robi się to na wszelakie sposoby. Niechciany dźwięk to nie tylko hałas wydobywający się z głośnych urządzeń w zakładach przemysłowych, lecz nawet echo występujące w dużych pomieszczeniach i wprowadzające ludzkie ucho w błąd, nie dając się mu skupić na tym właściwym głosie.  

Wyciszanie w zakładach produkcyjnych – o czym pamiętać? 

Hałas w przemyśle jest czymś najgorszym dla ludzkiego ucha. Dbając o zdrowie i słuch swoich pracowników, właściciele podejmują przeróżne kroki. Dla operatorów sprzętów ręcznych, jak chociażby piła, wręczane są słuchawki redukujące dźwięk i to zdecydowanie one najbardziej pomagają. Wyposażenie osoby zatrudnionej w taki sprzęt to nie tylko dobra wola prowadzącego zakład, ale nawet jego obowiązek prawny.  

Drugim krokiem, który powinno się wykonać jest zamontowanie maty wygłuszającej na ścianę oraz na obudowy najgłośniejszych sprzętów. Pierwszą z tych czynności wykonuje się głównie w celu zapobiegnięcia odbijaniu się będących w powietrzu fal dźwiękowych, natomiast obklejenie maszyny zatrzymuje część tych fal już na samym wyjściu z urządzenia.  

Na ściany w halach przemysłowych wywieszamy głównie maty stworzone z żywicy melaminowej. Ich właściwości wpływają na świetne pochłanianie niechcianych dźwięków, a także są odporne na gnicie czy różnego rodzaju zalania i podpalenia. Do urządzeń zdecydowanie lepiej stosować dwuwarstwowe maty złożone z masy bitumicznej oraz z pianki poliuretanowej. 

Wyciszanie różnego typu pomieszczeń - po co się to robi?  

Redukcja echa w salach konferencyjnych, kinowych czy wykładowych 

Często występującym rodzajem hałasu w pomieszczeniach jest ten, który poprzez swoją obecność wytwarzają ludzie. Z pewnością nieraz spotkaliśmy się z niewyciszonym pomieszczeniem, w którym głos tamtejszego mówcy odbijał się od ścian na wszystkie strony. Aby zredukować poziom echa na takich salach zastosowana musi być profesjonalna mata dźwiękochłonna. W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem również okaże się żywica melaminowa, lecz istotny jest także jej kształt.  

Najlepiej jest wybrać matę z wystającymi ostrosłupami lub z odpowiednio wyprofilowanymi kanalikami, które skutecznie rozbiją fale dźwiękowe na drobne części, a następnie poprowadzą je do dalszej warstwy wchłaniającej.  

Wyciszanie drgań w pomieszczeniach oraz różnego rodzaju instalacji 

W celu kompletnej redukcji hałasu można wyciszyć również elementy drgające. Niektórym osobom przeszkadza dźwięk przykładowego stukania deszczu o parapet zewnętrzny lub też głośnej instalacji wentylacyjnej.  

Odpowiednim materiałem, którym możemy obkleić tego typu miejsca jest folia bitumiczna. Zaklejenie nią parapetu od spodu z pewnością zredukuje drgania wytworzone opadami deszczu, a także uniemożliwi powstawanie drgań elementów wentylacyjnych.