Exploding box - prezent na specjalne okazje
Porady

Exploding box - prezent na specjalne okazje

W różnych społeczeństwach, panują różne zwyczaje i tradycje. Szczególnie jeśli chodzi o istotne elementy życia, takie jak najważniejsza święta religijne czy imprezy rodzinne, takie jak śluby. Jedne zwyczaje są regularnie kultywowane i utrzymują się przez lata, niektóre ewoluują i zmieniają się wraz z kolejnymi pokoleniami a jeszcze inne powoli zanikają.

Treść

Ślub jako najważniejsza uroczystość w życiu

Nie ulega wątpliwości, że ślub jest jedną z najważniejszych chwil w życiu każdego człowieka. Tak było od zawsze, gdyż wiązało to z drugą osobą na całe życie. Na przestrzeni lat jednak sporo się zmieniło. Przez wiele epok, w których funkcjonowała już koncepcja ślubu, pary często były kojarzone przez ich rodziny. Takie podejście do zaślubin panuje do dzisiaj w wielu kulturach. Małżeństwo było również święte i koncepcja rozwodu raczej nie była praktykowana, gdyż spotykało się to z bardzo dużym ostracyzmem społecznym. Dzisiaj wiele się w tej materii zmieniło. Wraz z rozwojem technologii informacyjnych, gdy ludzie stali się o wiele bardziej mobilni, ilość poznawanych osób w przeciągu życia znacząco wzrosła. Przez to zmieniło się podejście do związków i tworzenia par. W tej chwili w kulturach anglosaski, właściwie zanikło kojarzenie par przez rodziny, gdyż większość osób sama znakomicie daje sobie z tym radę. Ma to również drugą stronę medalu. Łatwiej jest znaleźć partnerkę lub partnera do zawarcia związku małżeńskiego, lecz również o wiele bardziej powszechne stały się rozwody. Co prawda nadal powodują one pewne oburzenie w kręgu rodziny i znajomych, ale nie są traktowane jako coś nieakceptowanego. Wręcz panuje na nie ciche przyzwolenie. Wraz z upływem lat, zmieniał się również ceremoniał zaślubin oraz zwyczaje z nimi związane. Kiedyś prezentem ślubnym były praktyczne przedmioty lub wręcz zwierzęta hodowlane, podczas gdy aktualnie są to kartki z życzeniami lub nowoczesne exploding box. Przez lata nie zmieniło się jednak jedno. W większości kultur, pożądanym i oczekiwanym prezentem ślubnym są pieniądze.

Exploding box - prezent na specjalne okazje

Zwyczaje ślubne

Śluby i wesela wiążą się z wieloma ciekawymi zwyczajami oraz tradycjami. W Polsce panuje zwyczaj, że ślub odbywa się w miejscowości rodzinnej panny młodej. W lokalnym kościele jest ona prowadzona do ołtarza przez swojego ojca. Po ceremonii, podczas wychodzenia młodej pary z kościoła, goście weselni sypią im ryż na szczęście. Bardzo osobliwą tradycją jest koncepcja robienia tak zwanej zastawy. Lokalni znajomi zatrzymują samochód z parą młodą, a ta musi się wykupić. Dopóki tego nie zrobi, nie może przejechać dalej. Na ogół musi podarować napastnikom kilka flaszek wódki i ewentualnie jakąś zakąskę. Po przyjeździe do domu weselnego, rodzice państwa młodych witają ich chlebem i solą. Jest to tradycyjne okazanie gościnności. Podczas samego wesela, również funkcjonuje wiele różnego rodzaju zwyczajów oraz tradycji. Wodzireje znają setki tradycyjnych zabaw, które trwają przez całą noc. Przed rozpoczęciem wesela goście weselni składają jeszcze młodym życzenia oraz dają prezenty oraz kartki z życzeniami, lub nowoczesne exploding boxy.

Aktualne trendy

Do Polski przyszła już moda z zachodu, aby zamiast tradycyjnych kartek, dać młodym tak zwany [urlarty3]. Jest to specjalne, ręcznie wykonane pudełko, w który znajdują się życzenia oraz ciekawe ozdoby. Stanowi to ciekawą alternatywę dla zwykłych kartek.