Ile posiłków dziennie powinniśmy spożywać?
Zdrowie, Uroda

Ile posiłków dziennie powinniśmy spożywać?

Jedzenie jest podstawowym elementem naszych codziennych aktywności. Często nie poświęcamy zbyt dużo uwagi temu, jak często jemy i co znajduje się na naszym talerzu. To duży błąd, gdyż kultura jedzenia ma ogromny wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie. Spożywanie posiłków w odpowiedniej liczbie i z właściwą częstotliwością to swoista gwarancja dobrego samopoczucia i zdrowia.

Jak często planować posiłki?

Eksperci zalecają, aby każdy człowiek zjadał dziennie 4-5 posiłków. Powinny być one prawidłowo zbilansowane, oparte na zdrowej, nisko przetworzonej żywności oraz posiadać rozmiary dostosowane do wieku, płci oraz poziomu aktywności fizycznej. Regularne jedzenie mniejszych porcji chroni nas przed ryzykiem nadwagi, zapobiega chęci sięgania po niezdrowe przekąski oraz gwarantuje utrzymanie wysokiego poziomu energii przez cały dzień.

Istotną kwestią przy planowaniu swojego codziennego jadłospisu, oprócz samej liczby posiłków, jest także częstotliwość ich spożywania. Zaleca się, aby między poszczególnymi posiłkami zachować 3-4 godziny przerwy. Jest to odpowiedni czas, aby poprzednie składniki zostały strawione i wykorzystane przez organizm, zanim dostarczymy mu kolejnej porcji żywności.

Ile posiłków dziennie powinniśmy spożywać?

W jakich godzinach jeść w ciągu dnia?

Wiemy już, że prawidłowa dieta powinna opierać się o 4-5 posiłków spożywanych w 3-4 godzinnych odstępach czasowych. W praktyce nasz codzienny jadłospis powinien składać się więc z śniadania, drugiego śniadania (lunchu), obiadu, podwieczorku oraz kolacji. Śniadanie warto zjeść do 1-1,5 godziny po wstaniu z łóżka, a najlepiej przygotować je tuż po porannej toalecie. Organizm otrzyma bowiem potrzebną mu porcję energii i od razu po przebudzeniu uruchomi metabolizm, który będzie pracował na wysokich obrotach przez cały dzień.

Ostatni posiłek w ciągu dnia, czyli kolacja, powinien zostać natomiast zjedzony na 2-3 godziny przed planowanym udaniem się do snu. Jest to czas wystarczający, aby organizm strawił jedzenie i przygotował się na nocny wypoczynek, podczas którego metabolizm zwalnia, a cały organizm regeneruje się i odpoczywa po całodniowych wyzwaniach.