Jak poradzić sobie z wystąpieniami publicznymi?
Porady

Jak poradzić sobie z wystąpieniami publicznymi?

Rewolucja jaka wydarzyła się w wystąpieniach publicznych spowodowała, że zaczęły być one dostępne także dla przeciętnego człowieka, a nie tylko dla osób, zajmujących się tym zawodowo. Są one jednym ze sposobów promowania własnej aktywności służbowej. Warto wiedzieć jak zacząć stawiać swoje pierwsze kroki w wystąpienia publicznych. O tym właśnie będzie poniższy tekst.

Zalety wystąpień publicznych

Wystąpienie publiczne daje ogromne możliwości promocyjne dla podejmowanych przez siebie aktywności oraz do budowania wizerunku własnej marki. Jest to okazja do zbudowania pozycji eksperta, zwłaszcza, gdy nasze wypowiedzi są pełne konkretnych sformułowań, bez zbędnych frazesów sprawi, że w oczach odbiorców staniemy się kimś godnym uwagi. Tak naprawdę osoby, które są daleko od branży powiązanej z wystąpieniami zawsze będą stawiać osobę wypowiadającą się za autorytet. Samo to, że taka osoba została dopuszczona do wystąpienia musi oznaczać, że ma już jakieś sukcesy i nie pojawiła się tam bez powodu. Jeśli nasza wypowiedź będzie właściwie przygotowana, przemyślana i wartościowa z pewnością zostanie dobrze odebrana. Wystąpienie może być źródłem potencjalnych klientów, nawiązania nowych relacji biznesowych oraz pojawienia się różnego rodzaju współprac.

Jak poradzić sobie z wystąpieniami publicznymi?

Jak zacząć?

Idealnym pomysłem do tego, by zacząć jest zorganizowanie małego wydarzenia dla własnej społeczności i zaprezentować krótkie wystąpienie. Wystarczy kilka czy kilkanaście osób, z którymi utrzymujemy kontakt np. za pośrednictwem mediów społecznościowych. Takie spotkanie daje okazję do przećwiczenia swojego wystąpienia w kontrolowanych warunkach. Mniejsza grupa odbiorców daje większą pewność siebie, łatwiej jest wówczas wygłosić to, co sobie przygotowaliśmy. Takie kameralne spotkanie stwarza dużo luźniejszą atmosferę, przy którym skupione są osoby nam znane i przez nas lubiane. Świetnym ćwiczeniem jest także zrobienie kilku live’ów czy webinarów. Śmiałość buduje także regularne udzielanie się na InstaStories.

Po opanowaniu tego punktu trzeba przejść do kolejnego jakim jest zaangażowanie się w przygotowanie określonego wydarzenia. Taka praca sprawi, że będziemy mogli podejrzeć warsztat doświadczonych mówców, podpytać ich o wskazówki oraz zobaczyć całe wydarzenie od środka. Następny krok to próba dołączenia do konkretnego wydarzenia, które będzie powiązane z bliską nam dziedziną zawodową. Najlepiej na początek zapisać się na krótkie 15-20 minutowe wystąpienie.