Jak obliczyć ratę kredytu?
Biznes

Jak obliczyć ratę kredytu?

Dla wielu Polaków rata kredytu to stałe zobowiązanie, które uiszczają każdego miesiąca od wielu lat. Nie powinno to dziwić, gdyż kredyt to niezwykle przydatny produkt bankowy, który umożliwia zakup rzeczy oraz realizację planów, na które nie moglibyśmy sobie pozwolić bez niego. Jednorazowy wydatek rzędu kilku tysięcy złotych to dla większości osób zbyt duże obciążenie, natomiast rozłożenie tej kwoty na kilkanaście lub kilkadziesiąt rat zwykle rozwiązuje problem. Warto jednak zachować ostrożność, aby nie stanąć w obliczu konieczności spłaty zaskakująco wysokich rat. Jak obliczyć wysokość rat, w których będzie trzeba spłacać kredyt?

Czy stać mnie na kredyt?

Oczywiście po zadaniu pytaniu w banku, każdy klient uzyska odpowiedź na pytanie o wysokość rat. Niemniej jednak poprzedzone jest to rozmową z konsultantem oraz przejściem przez proces składania wniosku. Ażeby uniknąć straty czasu, warto samodzielnie obliczyć wysokość rat. Najłatwiej zrobić to, wykorzystując kalkulator rat kredytowych, gdyż uwzględnia on wszystkie niezbędne dane.

Jak obliczyć ratę kredytu?

Wysokość raty zależy od wielu czynników. Najważniejsze z nich to oczywiście wysokość kredytu oraz okres kredytowania. Im dłuższy czas spłaty, tym niższa rata kredytu. Należy jednak pamiętać, że wraz z wydłużeniem terminu spłaty, zwiększa się również całkowita kwota spłaty. O wysokości poszczególnych rat rzecz jasna decyduje również oprocentowanie, nie bez znaczenia jest też waluta, w jakiej udziela się kredytu. Warto także mieć na uwadze, iż zobowiązanie może być spłacane w równych lub w malejących ratach.

Wysokość raty zmienna w czasie

Część oferowanych przez banki kredytów przewiduje spłatę kredytu w ratach stanowiących konkretny odsetek aktualnego zadłużenia. Jednak z każdą kolejną spłaconą ratą wysokość zadłużenia maleje. Jeżeli w takiej sytuacji oprocentowanie pozostaje stałe, raty systematycznie ulegają zmniejszaniu. Malejąca rata kredytu oznacza, iż w początkowym okresie spłaty kredytobiorca płaci najwyższe raty, jednak z czasem dług coraz mniej obciąża jego finanse. Niemniej jednak w ofercie banków znajdziemy również kredyty spłacane w równych ratach. Całkowita suma kredytu do spłaty jest taka sama jak w przypadku rat malejących, które są niejako naturalne ze względu na malejącą kwotę do spłaty oraz stałe oprocentowanie. W tym przypadku jednak część kwoty do spłacenia w pierwszych ratach przekładana jest na ostatnie raty. Innymi słowy, kredytobiorca odkłada w czasie spłatę części kredytu, jednak nie może liczyć na zmniejszenie obciążenia. Kalkulator rat kredytowych w przypadku równych rat uwzględnia ich wyrównanie i jest to w zasadzie jedyna różnica w stosunku do kalkulatora malejących rat kredytowych.

Powstanie artykułu wsparł portal SprawdzonyDoradca.pl udostępniający kalkulator rat kredytu.