Magazynowanie towarów jest jednym z najważniejszych elementów łańcucha dostaw. Prawidłowe zorganizowanie tego procesu wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy, znajomości zasad oraz posiadania odpowiednio przeszkolonego zespołu pracowników. Na czym polega magazynowanie towarów w praktyce i jakie są poszczególne fazy wchodzące w skład tego procesu?
Magazynowanie towarów w teorii i praktyce
Magazynowanie towarów to, najprościej rzecz ujmując, przechowywanie powierzonych przedmiotów na odpowiednio przystosowanej do tego celu powierzchni magazynowej. Przechowywanie jest czasowe co oznacza, że każdy towar trafia do magazynu na określony czas, zanim zostanie przekazany w dalszą drogę. Wszystkie powierzone przedmioty muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki przechowywania dostosowane do ich potrzeb oraz wymagań.
Magazynowanie towarów jest niezwykle przydatnym procesem. Potrzeba korzystania z niego wynika wprost ze specyfiki produkcji i dystrybucji towarów – większość wytworzonych produktów i przedmiotów musi być przechowywana i rozdystrybuowana, zanim zostaną przekazane odbiorcom końcowym. Każdy rodzaj towarów posiada własny program magazynowania, który określa warunki ich prawidłowego przechowywania oraz ułatwia zarządzanie całym procesem.
Towary najczęściej przechowywane są w specjalnie dostosowanych do tego celu magazynach. Są one tak zorganizowane, aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń oraz zapewnić towarom odpowiednie warunki składowania. Do przechowywania wykorzystywane mogą być regały, specjalne szafy, stojaki i wiele innych akcesoriów, które ułatwiają składowanie i organizację towarów we wnętrzu magazynów.
Cztery podstawowe fazy magazynowania towarów
Cały proces magazynowania towarów obejmuje cztery fazy. Pierwszą jest przyjmowanie, które rozpoczyna wpłynięcie towaru do magazynu. Towary przyjmowane są w odpowiednio wydzielonej strefie, gdzie weryfikowany jest ich stan oraz zgodność z załączoną dokumentacją. W chwili przyjęcia towaru w magazynie staje się on odpowiedzialny za jego dalsze losy. Następnie towar zostaje składowany, co polega na jego umieszczeniu na dostępnej przestrzeni w uporządkowany sposób. Faza składowania realizuje podstawową funkcję magazynu, jaką jest czasowe przechowywanie towarów.
Trzecią fazą magazynowania towarów jest kompletacja. Polega ona na kompletowaniu określonych zamówień, co dokonuje się poprzez podjęcie odpowiedniej liczby towarów składających się na konkretne zamówienie. Faza ta jest realizowana w części magazynu nazywanej strefą kompletacji. Jest ona realizowana w dużej mierze manualnie, aczkolwiek w przypadku większych gabarytowo towarów mogą być wykorzystywane także urządzenia takie, jak np. wózki widłowe i podnośniki.
Prawidłowo realizowane magazynowanie towarów obejmuje także fazę wydawania, która polega na przekazaniu towarów odbiorcy docelowemu. Wydawany towar może zostać dostarczony jednostkami ładunkowymi lub w takiej samej formie, w jakiej został przyjęty do magazynu. Wydawanie towarów odbywa się w specjalnie wydzielonej strefie magazynu i obejmuje takie czynności, jak m. in. przygotowanie towaru do transportu, weryfikacja jego zgodności z dokumentacją oraz załadunek na wskazany środek transportu.