Zimowe podróże z nartami. Gdzie się wybrać i jaki sprzęt zabrać?
Podróże

Zimowe podróże z nartami. Gdzie się wybrać i jaki sprzęt zabrać?

Zima to czas w roku, w którym najchętniej wybieramy się w góry. To także szczególnie wyczekiwany okres przez miłośników jazdy na nartach, kiedy wreszcie mogą wyszaleć się na stokach oraz doskonalić swoje umiejętności. Na narty możemy wybrać się zarówno w Polsce, jaki za granicę. Jakie destynacje szczególnie warto rozważyć w nadchodzącym sezonie i jaki sprzęt ze sobą zabrać?

Polska i Europa dla narciarzy

Zdecydowana większość polskich narciarzy wybiera krajowe stoki. Przemawiają za nimi niższe ceny oraz szybki dojazd na miejsce zimowego szaleństwa. Polska w ostatnich latach oferuje coraz lepsze warunki dla narciarzy, co sprawia, że nie trzeba wyruszać w daleką podróż, aby przyjemnie spędzić czas na uprawianiu swojego ulubionego zimowego sportu.

W tym sezonie szczególnie warto wybrać się do Białki Tatrzańskiej – najpopularniejszego ośrodka narciarskiego na Podhalu. Łączy on w sobie trzy stacje narciarskie – Banię, Kaniówkę i Kotelnicę. Do dyspozycji narciarzy pozostają 22 trasy, na które wstęp uprawnia zakup jednego karnetu. Inną, wartą rozważenia destynacją w Polsce jest Szczyrk, którego infrastruktura uległa znacznej poprawie w ostatnich latach. Narciarze mogą korzystać z tras Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego i Centralnego Ośrodka Sportowego, które łącznie oferują 20 km tras.

Narciarze marzący o zagranicznej wyprawie i gotowi na poniesienie wyższych kosztów, mogą natomiast skorzystać z europejskiej oferty ośrodków narciarskich. Jednym z najpopularniejszych z nich, co roku odwiedzanych przez tysiące miłośników zimowego szaleństwa, jest położona we włoskich Dolomitach Cortina d’Ampezzo. Znajdziemy tam doskonale przygotowane stoki, bogatą ofertę kulinarną oraz luksusowe butki, w których można spędzić czas po narciarskich szaleństwach. Wartym zainteresowania ośrodkiem narciarskim jest także leżący na terenie Słowacji Chopok. Jest to duży i nowoczesny kurort dysponujący trasami o zróżnicowanym stopniu trudności.

Zimowe podróże z nartami. Gdzie się wybrać i jaki sprzęt zabrać?

Narty i buty narciarskie Head Advant Edge 95 na zimową wyprawę w góry

Planując spędzenie zimowych ferii na nartach, oprócz wyboru odpowiedniej lokalizacji, należy zatroszczyć się także o sprzęt i akcesoria narciarskie. Najważniejszymi elementami wyposażenia narciarza są oczywiście narty i buty. W narty warto zaopatrzyć się w dobrym sklepie oferującym sprzęt narciarski oraz pamiętać o ich dostosowaniu do swoich umiejętności oraz preferencji.

Miękkie i krótsze narty będą dobrym wyborem dla początkujących narciarzy, gdyż są łatwe w prowadzeniu oraz wspomagają wykonywanie poszczególnych manewrów. Po twarde i dłuższe narty powinni natomiast sięgnąć doświadczeni pasjonaci jazdy na nartach, gdyż pozwolą im one na szybszą jazdę oraz wykonywanie bardziej skomplikowanych manewrów.

Dobrym wyborem dla zaawansowanych narciarzy będą profesjonalne buty Head Advant Edge 95. Są to twarde buty (flex 95), które dobrze przekazują naciski. Ich zaletą jest możliwość obniżenia flexu do 85 oraz dostosowania parametrów do umiejętności oraz wymagań użytkownika. Buty head advant edge 95 są ponadto łatwe w zakładaniu, co zapewnia im specjalna konstrukcja skorupy Bi-injection oraz bardzo dobrze izolują ciepło, co docenimy zwłaszcza w chłodniejsze, zimowe dni.