Problem nietrzymania moczu jest bardzo powszechny. Szacuje się, że cierpi na nią blisko połowa kobiet oraz jedna trzecia mężczyzn, którzy ukończyli 80 rok życia. Choroba nie dotyczy jednak tylko osób starszych – na tę przypadłość cierpią także kobiety po porodach oraz zabiegach ginekologicznych. Czy nietrzymanie moczu można skutecznie wyleczyć?
Zaburzenia w oddawaniu moczu
Ludzki organizm jest niezwykle mądry i samodzielnie steruje wieloma czynnikami. W przypadku układu moczowego, praca organizmu powiązana jest z kilkoma organami. Nerki produkują mocz, który spływa do pęcherza moczowego. Prawidłowo funkcjonujące mięśnie dna miednicy zatrzymują mocz poprzez zaciskanie cewki moczowej. Kiedy pęcherz moczowy jest wypełniony moczem, mózg dostaje sygnał o tym, by rozluźnić mięśnie miednicy. Wówczas mięśnie pęcherza kurczą się, co powoduje wydalanie moczu. Do zaburzeń dochodzi wtedy, gdy na jednym z odcinków układu moczowego praca organizmu odbywa się nieprawidłowo.
Co jest przyczyną nietrzymania moczu?
Aby poznać przyczynę nietrzymania moczu, należy tę dolegliwość podzielić na kilka typów. Jednym z nich jest wysiłkowe nietrzymanie moczu, które pojawia się podczas kichania, kaszlu, wytężonego śmiechu lub w trakcie aktywności fizycznych. Przypadłość związana jest ze słabymi mięśniami dna miednicy, które nieprawidłowo zaciskają cewkę moczową. Innym typem jest nietrzymanie moczu z naglącym parciem, które objawia się natychmiastową potrzebą oddania moczu. Jest to efekt silnego skurczu pęcherza, do którego dochodzi jeszcze zanim sygnał o mikcji dojdzie do mózgu.
Nietrzymanie moczu może być również efektem tymczasowym, będącym wynikiem zażywania leków moczopędnych lub napojów zawierających kofeinę czy alkohol (również o działaniu moczopędnym). Inne przyczyny to na przykład zapalenie pęcherza, choroby o podłożu neurologicznym, jak również menopauza, nadwaga czy przebyty poród.
Czy można temu zaradzić?
Istnieje wiele metod, które wspomogą walkę z nietrzymaniem moczu. Warto zacząć od regularnego wykonywania ćwiczeń wzmacniających mięśnie dna miednicy. Należy unikać napojów alkoholowych i zawierających kofeinę, natomiast w przypadku nadwagi zalecana jest także redukcja masy ciała.
Istnieje też kilka innych metod, które skutecznie radzą sobie z tą wstydliwą przypadłością. Poza leczeniem farmakologicznym można zdecydować się na terapię behawioralną lub na założenie specjalnego krążka, który przy odpowiednich ćwiczeniach pozwoli wzmocnić mięśnie dna miednicy.
Laseroterapia
Do jednej z nowszych metod leczenia przypadłości należy laseroterapia. Zabieg pozwala w sposób nieinwazyjny i bezpieczny pozbyć się problemu poprzez obkurczenie ścian pochwy specjalnym narzędziem. Dzięki zastosowaniu nowoczesnego sprzętu laserowe nietrzymanie moczu odchodzi w zapomnienie. Efekty takiego zabiegu mogą się utrzymywać przez wiele lat. Dla uzyskania lepszego efektu zabieg można powtórzyć po upływie 4 tygodni. Laseroterapia w połączeniu z regularnymi ćwiczeniami mięśni Kegla powinny przynieść oczekiwane rezultaty.