Ogrzewanie domu jednorodzinnego – na jakie się zdecydować?
Informacje

Ogrzewanie domu jednorodzinnego – na jakie się zdecydować?

Ogrzewanie - największa bolączka wolnostojących domów jednorodzinnych. Mieszkanie w bloku, choć mniejsze i mniej komfortowe, pod względem ogrzewania zapewnia nam dużo większą wygodę. Elektrociepłownia gwarantuje nam stałe dostawy ciepła, a na naszej głowie zostaje jedynie opłacenie odpowiednio wysokich rachunków. W domu wolnostojącym ogrzewanie wiąże się z milionem obowiązków i koniecznością posiadania kotłowni. Jakie mamy opcje i która z nich jest najbardziej optymalna? Czytajcie dalej!

Ogrzewanie domu węglem

Węgiel to jedno z najmniej kosztownych, a tym samym bardzo popularnych rozwiązań. Piece węglowe, jakie znajdziemy na rynku, są efektywne energetycznie. Co więcej, wybierając nowoczesne modele wyposażone w automatyczne podajniki, nie musimy co chwilę dorzucać do nich węgla własnoręcznie. To wygodne i stosunkowo tanie rozwiązanie. Oczywiście, nawet mimo tych ułatwień, piec węglowy wciąż jest jednym z najbardziej czaso- i pracochłonnych sposobów ogrzewania budynku. Przed sezonem, musimy zaopatrzyć się w odpowiednią ilość opału, a w trakcie zimy regularnie czyścić palenisko oraz napełniać podajnik. Jeśli nie interesuje nas ogrzewanie domu węglem, możemy zamienić go na drewno opałowe, słomę, biomasę bądź ekogroszek.

Ogrzewanie domu jednorodzinnego – na jakie się zdecydować?

Elektryczne ogrzewanie domu

Nie jest to rozwiązanie opłacalne, szczególnie gdy nasz dom nie posiada zamontowanej fotowoltaiki i za prąd, musimy zwyczajnie płacić. Koszty energii elektrycznej z roku na rok rosną, a wydłużający się sezon grzewczy sprawia, że ten sposób ogrzewania domu staje się poniekąd luksusem. Bardzo prosta instalacja i wysokie bezpieczeństwo sprawiają jednak, że to rozwiązanie przekonuje do montażu ludzi dobrze sytuowanych. Aby zamontować grzejniki elektryczne, potrzebujecie jedynie standardowego gniazdka o mocy 230V.  Elektryczne ogrzewanie sprawdza się jako to zapasowe. Idealnie spisuje się w momencie awarii sieci gazowniczej lub miejskiej ciepłowni.

Ogrzewanie gazowe – tak czy nie?

Ogrzewanie gazowe to wysoki komfort w połączeniu ze stosunkowo dobrą ceną użytkowania. Jest jednym z najlepszych rozwiązań, gdyż wymaga od użytkownika minimum pracy. Wystarczy, że po zamontowaniu pieca, odpowiednio go zaprogramujecie, a następnie będziecie regularnie opłacać rachunki za gaz. W aktualnym momencie, ogrzewanie gazowe jest prawdopodobnie najpopularniejszym w naszym kraju źródłem energii cieplnej.