Psycholog, psychiatra i psychoterapeuta – czym zajmują się ci trzej specjaliści?
Zdrowie, Uroda

Psycholog, psychiatra i psychoterapeuta – czym zajmują się ci trzej specjaliści?

Z roku na rok zwiększa się świadomość społeczna w zakresie leczenia problemów dotykających sfery ludzkiej psychiki. Kompleksową opieką otaczają ją trzej specjaliści – psycholog, psychiatra i psychoterapeuta. Zawody te mimo, że całkowicie różne, są bardzo często mylone. Wiedza, w czym specjalizuje się każdy z nich oraz z jakimi problemami należy się do niego zgłosić, pozwala natomiast na wybór właściwej osoby, która zapewni nam pełne wsparcie w rozwiązaniu problemu. Kiedy pomocy udzieli nam psycholog w Krakowie, a kiedy zwrócić się do psychiatry i psychoterapeuty?

Czym zajmuje się i w czym pomaga pacjentom psycholog w Krakowie?

Psycholog to specjalista, który ukończył 5-letnie studia magisterskie. Jako że psychologia jest bardzo szeroką dziedziną nauki, każdy specjalista posiada własną sferę zainteresowań – jedni wybierają psychologię społeczną, inni kliniczną, a jeszcze inni specjalizują się w psychologii związanej z marketingiem i zarządzaniem. Najbardziej powszechną specjalizacją w psychologii jest kliniczna. Specjaliści z jej zakresu mają uprawnienia do wykonywania diagnozy psychologicznej, opiniowania oraz świadczenia pomocy psychologicznej swoim pacjentom.

Na konsultację do psychologa warto zgłosić się, jeśli napotykamy w swoim życiu problemy, których nie jesteśmy w stanie samodzielnie rozwiązać, a które wywierają bardzo negatywny wpływ na nasze funkcjonowanie. Wybrany psycholog w Krakowie dokładnie zapozna się z sytuacją, naszymi emocjami i odczuciami oraz zaproponuje rozwiązania, które pomogą nam spojrzeć na problem z innej perspektywy oraz wyeliminować go ze swojego życia. Psycholog wspiera nie tylko osoby indywidualne, ale także pary, którym pomaga w rozwiązywaniu konfliktów, uczy, jak radzić sobie ze stresem i reagować na niepowodzenia, a także skieruje do innego specjalisty, jeśli problem wykracza poza jego kompetencje zawodowe.

Psycholog, psychiatra i psychoterapeuta – czym zajmują się ci trzej specjaliści?

Czym zajmują się psychiatra i psychoterapeuta?

Tymi innymi specjalistami mogą być psychiatra i psychoterapeuta. Psychiatra jest lekarzem, który posiada ukończoną specjalizację z zakresu psychiatrii. Jego głównym zadaniem jest diagnozowanie i leczenie różnego rodzaju chorób i zaburzeń psychicznych. Jako jedyny z wymienionych specjalistów, może przepisywać leki na receptę oraz prowadzić leczenie farmakologiczne. Psychiatra posiada także uprawnienia do wystawiania zwolnień lekarskich oraz skierowań do szpitala. O wsparcie do specjalisty z zakresu psychiatrii warto zgłosić się, jeśli podejrzewamy u siebie depresję lub inne choroby psychiczne. Uzyskamy kompleksową opiekę oraz odpowiednio dobrane leczenie.

Psychoterapeutą można natomiast zostać po ukończeniu szkolenia podyplomowego, 4-letniego szkolenia. Jest to specjalista, który zajmuje się prowadzeniem psychoterapii – metody dedykowanej usuwaniu cierpienia pacjenta, które wynika z przykrych stanów emocjonalnych i niemożności wpływania na swoje życie. Psychoterapia to długotrwały i złożony proces, w wyniku którego pacjent może lepiej zrozumieć własne przeżycia, poznać osobowość oraz uwolnić się od negatywnych wpływów z przeszłości, które warunkują jego teraźniejszość.

Partnerem artykułu są Gabinety Rozwoju – Twój zaufany psychiatra, psychoterapeuta i psycholog kraków.