Zakup łóżeczka dla niemowlaka
Porady

Zakup łóżeczka dla niemowlaka

Nowo narodzony maluch spędzi w swoim łóżeczku prawie cały pierwszy rok swojego życia. Noworodki śpią nawet 20 godzin w ciągu dobry, podczas gdy półroczny maluch około 14 godzin. Warto zatem zadbać o to, by łóżko malucha było wygodne, bezpieczne i funkcjonalne, a sen całej rodziny spokojny.

Rozmiar łóżeczka

Jeszcze przed zakupem łóżeczka niemowlęcego należy przemyśleć, w jakim miejscu będzie ono stało. Może okazać się, że trzeba będzie szukać modelu o niestandardowych rozmiarach. Nie ma powodów do zmartwień – obecna oferta w sklepach zawiera mnóstwo modeli, które dostępne są w wielu rozmiarach.

Standardowy format łóżeczka to 120 x 60 cm. Jeśli jednak łóżeczko będzie funkcjonować jako dostawka w sypialni małżeńskiej, można zdecydować się na model o rozmiarach 100 x 50 cm. Taki format łóżeczka równie dobrze sprawdzi się w pokoju, gdzie przebywa już starsze rodzeństwo, zatem warunki przestrzenne są nieco ograniczone. Kiedy jednak dla malucha przygotowywany jest oddzielny pokój, można pomyśleć nieco przyszłościowo i zakupić łóżeczko, które po latach użytkowania można przekształcić w wygodny tapczanik dla przedszkolaka. Rozmiary takich łóżek mają zazwyczaj szerokość 70 cm, a długość 140 cm.

Regulacja wysokości i szczebelki

Łóżko powinno posiadać co najmniej trzystopniową regulację wysokości. Najwyższy poziom stosuje się u noworodków oraz maluszków, które jeszcze nie potrafią samodzielnie siedzieć. Środkowy poziom łóżeczka ustawia się, kiedy maluch samodzielnie próbuje się wspinać, natomiast najniższy poziom należy ustawić, gdy malec raczkuje lub stawia pierwsze kroki.

Dla rodziców bardzo istotna jest możliwość wyjmowania szczebelków. Niekiedy łóżko dziecka złączone jest z łóżkiem rodziców, umożliwiając swobodne wyjście malucha wprost w ramiona mamy lub taty. Niemałe znaczenie ma też rozstaw szczebelków. Najkorzystniej i najbezpieczniej wypada, gdy szczeble rozstawione są mniej więcej co 6 centymetrów.

Jakość łóżeczka

Dobrze wykonane łóżko powinno służyć dziecku przez lata. Materiał, z którego wykonano mebel, powinien być wytrzymały i odporny na wszelkie harce maleństwa. Nie może być zatem mowy o łamiących się szczebelkach czy odpadającej farbie bez stosownych atestów. Bezpieczeństwo maluszkowi zagwarantuje solidne łóżeczko z atestem posiadającym oznaczenie o zgodności z europejską normą bezpieczeństwa.

Zakup łóżeczka dla niemowlaka

Akcesoria do łóżeczka

Wraz z zakupem łóżeczka rozsądnie będzie je od razu kompletnie wyposażyć. Niezbędnik powinien zawierać solidny przewijak oraz podręczny przybornik, w którym znajdą się akcesoria do zmiany pieluszki. Warto przemyśleć też zakup ochraniacza na szczebelki, który skutecznie złagodzi dziecięce upadki.

Charakter każdemu łóżeczku można nadać, kupując odpowiednią pościel. Zazwyczaj komplet składa się z dwóch elementów: poszewki na kołderkę i poszewki na poduszeczkę. Przy zakupie warto zwracać uwagę na materiał, z którego wykonana jest pościel. Zestawy ceba baby pościel wykonane są z atestowanej bawełny, całkowicie bezpiecznej dla delikatnej niemowlęcej skóry. Producent oferuje modną kolorystykę i przystępne ceny.