5  ciekawych zabytków w Krakowie
Podróże

5 ciekawych zabytków w Krakowie

Nad brzegiem Wisły, czyli najdłuższej rzeki w Polsce, znajduje się malowniczy Kraków. Pod względem wielkości zajmuje drugie miejsce, zaraz za Warszawą. Pochodzi z VII wieku. Odwiedzają go chętnie nie tylko turyści z Polski, ale z całego świata. Imponuje fascynującą historią, oszałamiającą architekturą, bogatym życiem kulturalnym i wyśmienitą kuchnią. O każdej porze dnia i nocy tętni życiem.

Rynek Główny

Z pewnością jest to miejsce, od którego warto zacząć zwiedzanie. Możesz zobaczyć wyjątkowe zabytki na terenie Krakowa. Jest największym średniowiecznym rynkiem w Europie. Stanowi handlowe, społeczne i administracyjne centrum miasta od połowy XIII wieku. Na placu i w jego pobliżu znajduje się kilka wyjątkowych zabytków, takich jak Sukiennice i Bazylika Mariacka. Wzdłuż Rynku Głównego znajdują się długie rzędy kamienic. I chociaż neoklasycystyczne fasady powstały na przełomie XIX i XX wieku, wnętrza są znacznie starsze. Warto odwiedzić Wierzynek, czyli restaurację sięgającą czasów średniowiecza.

5  ciekawych zabytków w Krakowie

Zamek na Wawelu

Ma wyjątkowe znaczenie dla wszystkich Polaków. Został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wraz z Katedrą Wawelską wznosi się nad Starym Miastem. Widać tutaj ślady różnych epok, od romańskiego do barokowego. Był siedzibą władców polskich od XIII do XVII wieku. Od lat 40 ubiegłego wieku mieści się tutaj muzeum narodowego. Warto zobaczyć Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Prywatne Apartamenty Królewskie, Skarbiec Koronny i Zbrojownię. Niezwykle ciekawe są jeszcze dwie inne ekspozycje stałe, a mianowicie Wawel Zaginiony i Sztuka Wschodu. 

Bazylika Mariacka

Została zbudowana na fundamentach wcześniejszego kościoła, zrównanego przez Mongołów. Pochodzi z początku XIV wieku. Co godzinę można usłyszeć hejnał mariacki, grany na cztery strony świata. W Bazylice można podziwiać wysublimowane witraże i złote gwiazdy na niebieskim sklepieniu. Jednak szczególną uwagę przykuwa największy gotycki ołtarz na świecie. Został ukończony w 1484 roku. Był rzeźbiony przez siedem lat przez niemieckiego rzeźbiarza Wita Stwosza. W ołtarzu znajduje się ponad 200 figur wyrzeźbionych z drewna lipowego.

Katedra Wawelska

Katedra Wawelska jest miejscem koronacji i pochówku polskich monarchów, bohaterów narodowych i wybitnych postaci kulturalnych. Budynek w obecnym kształcie został ukończony w XIV wieku, po tym, jak poprzednie dwa zostały zniszczone lub spalone. Ze względu na królewskie kaplice grobowe, Katedra wyróżnia się różnorodnością stylów. Kaplica Zygmunta wyróżnia się szczegółowymi, rzeźbionymi ornamentami, sztukateriami i pomnikami nagrobnymi wykonanymi przez ówczesnych wybitnych rzeźbiarzy.

5  ciekawych zabytków w Krakowie

Fabryka Oskara Schindlera

Oskar Schindler, uwieczniony w filmie Stevena Spielberga „Lista Schindlera”, zajmował się zbieraniem informacji dla nazistowskiej służby wywiadowczej. Potajemnie ratował życie Żydów, zatrudniając ich w swoich fabrykach. W ten sposób ocalił 1200 osób. Większość pieniędzy przeznaczył na przekupywanie nazistowskich urzędników i zabezpieczenie dostaw pracujących dla niego Żydów. Jedną z nich jest fabryka emalii, która obecnie stanowi imponujące interaktywne muzeum. Opowiada poruszającą historię miasta od 1939 do 1945 roku. Po drugiej stronie znajduje się Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie.