6 wskazówek, jak zwolnić miejsce w telefonie
Ciekawostki

6 wskazówek, jak zwolnić miejsce w telefonie

Chociaż pamięć 32GB, 64 GB i 128GB pamięci wewnętrznej na Androida wydaje się dość duża i wystarczająca do codziennego użytku, łatwo zapełni się w ciągu kilku lat. Z biegiem czasu zainstalujesz wiele aplikacji, nie mówiąc już o filmach, muzyce i zdjęciach. Aby uniknąć powolnych reakcji, musisz dokładnie wyczyścić swój telefon. Zobacz, co możesz zrobić.

Zdjęcia Google

To idealne rozwiązanie dla osób, które robią dużo zdjęć i filmów telefonem. Możesz wybrać jedną z dwóch opcji: wysoka jakość dla ograniczonej przestrzeni dyskowej lub oryginalna dla ograniczonej przestrzeni dyskowej. 

W ustawieniach aplikacji możesz nacisnąć “Zwolnij miejsce”. W ten sposób usuniesz z urządzenia oryginalne zdjęcia i filmy, których kopie zapasowe już utworzono. Aplikacja oferuje też dobre rozpoznawanie twarzy. Możesz wyszukiwać według twarzy, aktywności, lokalizacji i innych.

Przesyłaj inne pliki i dokumenty na Dysk Google i inne rozwiązania przechowywania w chmurze.

6 wskazówek, jak zwolnić miejsce w telefonie

Aplikacje na telefonie

Jeśli chcesz zaoszczędzić trochę miejsca na smartfonie, sprawdź, czy nie masz przypadkiem aplikacji, z których nie korzystałeś od miesięcy. 

  • Stuknij aplikację Play Store.
  • Wybierz ikonę menu (trzy równoległe linie) w lewym górnym rogu i kliknij “Moje aplikacje i gry”.
  • Stuknij w “Zainstalowane” w górnym wierszu menu.
  • Poszukaj “Na tym urządzeniu…” Po prawej stronie znajduje się ikona, która pozwala sortować listę aplikacji. Dotknij i wybierz “Ostatnio używane”.
  • Ostatnio używane aplikacji znajdują się na samej górze. Przesuń w dół. Znajdziesz tam zapomniane apki.

Ewentualnie możesz skorzystać z menadżera plików. 

Muzyka

Zastanawiasz się, jak wyczyścić pamięć wewnętrzną telefonu? Zwróć uwagę na muzykę. Każdy plik MP3 zajmuje więcej niż 3 MB. Problem pojawia się wtedy, gdy masz bogatą kolekcję utworów. Aplikacje do strumieniowego przesyłania muzyki, takie jak Spotify, czy Deezer, zajmują znacznie mniej miejsca. Zachowaj piosenki, które naprawdę kochasz, a resztę zostaw na komputerze. Zawsze możesz zmienić swoją playlistę.

6 wskazówek, jak zwolnić miejsce w telefonie

Files Go

Wbudowane narzędzie Androida pomaga w wizualizacji miejsca zajmowanego przez różne typy danych. Nie odzwierciedla jednak dokładnej ilości miejsca zajmowanego przez poszczególne foldery i pliki. Tutaj przyda Ci się aplikacja Files Go, którą możesz ściągnąć za darmo w Sklepie Play.

Podczas uruchamiania musisz przyznać uprawnienia do przechowywania i dostęp do aplikacji. Włącz je, by przejść do główne części Files Go. Główny interfejs od razu pokaże kilka ciekawych rzeczy: nieużywane aplikacje (jeśli masz), pliki o niskiej rozdzielczości, duplikaty plików, pliki tymczasowe, pliki do pobrania oraz pliki, które zajmują dużo miejsca. 

Kompresja zdjęć

Jedną z podstawowych rzeczy, którą możesz jeszcze zrobić, jest kompresja zdjęć bez utraty jakości. Istnieje wiele aplikacji, które oferują tego typu pomoc. Wystarczy pobrać jedną z nich i przeskanować zdjęcia i filmy. Następnie apka wyświetli oryginalny rozmiar albumu ze zdjęciami i go skompresuje.

Wyczyść pamięć podręczną aplikacji

Podczas korzystania z aplikacji niektóre pliki pamięci podręcznej zostaną dodane w telefonie. Dlatego musisz od czasu do czasu wyczyścić pamięć podręczną.