Eksport towarów do Turcji – dlaczego to się opłaca?
Biznes

Eksport towarów do Turcji – dlaczego to się opłaca?

Turcja jest obecnie jedną z najintensywniej rozwijających się gospodarek na świecie. Jest także krajem, który importuje znacznie więcej towarów niż eksportuje. Rynek turecki różni się jednak pod wieloma względami od rynku polskiego lub europejskiego. Pomocną dłoń w pokonaniu bariery językowej, kulturowej, prawnej i ekonomicznej oferuje usługa konsulting Turcja, z której skorzystanie powinna poważnie rozważyć każda polska firma poważnie rozważająca nawiązanie współpracy z tureckimi partnerami biznesowymi.

Czym na tle innych gospodarek wyróżnia się gospodarka turecka?

Pierwszym skojarzeniem, jakie nasuwa nam się na myśl, kiedy myślimy o Turcji, są egzotyczne wakacje i smakowite kebaby. Turcja to jednak znacznie więcej niż tylko ciepły, przyjazny klimat, egzotyczna kuchnia czy starożytne zabytki kultury bizantyjskiej. To także kraj, w którym od lat notuje się wzrost demograficzny stojący w swoistej opozycji do coraz bardziej starzejącego się społeczeństwa europejskiego. Towarzyszy mu szybki postęp gospodarczy, który plasuje Turcję w czołówce światowych gospodarek. W perspektywie zaledwie 30-40 lat, jeśli bieżące tendencje zostaną utrzymane, Turcja ma szansę znaleźć się w rankingu największych światowych gospodarek na dobrej pozycji.

Dynamiczny rozwój tureckiej gospodarki sprawia, że coraz więcej krajów widzi na jej terenie doskonały rynek zbytu dla swoich towarów. Sprzyja temu dodatkowo fakt, że Turcja pozostaje krajem, który znacznie więcej importuje z zewnątrz niż eksportuje. W sferze zainteresowań tureckiej gospodarki, jeśli chodzi o import znajdują się m. in. elektronika, wyroby ze stali i żelaza, metale szlachetne, pojazdy, leki, aparatura medyczna oraz petrochemia. Aktualnie na tureckim rynku działa sporo polskich firm z takich branży, jak chociażby IT, farmaceutyka i finanse. Coraz więcej natomiast, po analizie tureckiego rynku oraz ocenie szans na biznesowy sukces, decyduje się na nawiązanie z nią współpracy. Największe możliwości w tym zakresie oferuje usługa konsulting Turcja, która została przygotowana specjalnie z myślą o polskich firmach planujących wejście z sukcesem na rynek turecki.

Eksport towarów do Turcji – dlaczego to się opłaca?

Konsulting Turcja – szansa na sukces dla polskich eksporterów

Usługa konsulting turcja jest oferowana przez wyspecjalizowane firmy, które od podszewki znają turecki rynek, jej gospodarkę, regulacje prawne oraz wszystko to, co ma bezpośredni wpływ na nawiązanie owocnej współpracy między polskimi firmami a tureckimi partnerami biznesowymi. Turcja pod wieloma względami różni się bowiem od krajów europejskich – poważną barierę stanowi język, odmienna kultura i religia, regulacja prawne oraz inne czynniki, które mają duży wpływ na jakość i powodzenie kontaktów biznesowych.

Jednocześnie firmy tureckie są bardzo otwarte na współpracę z przedsiębiorstwami z Europy, w tym także z Polski, co stanowi dodatkowy argument przemawiający za rozważeniem eksportu swoich towarów do tego kraju. Nie każdy jednak produkt ma szansę dobrze sprzedać się na rynku tureckim, a gwarancję sukcesu zapewnia jedynie bardzo starannie przeprowadzona analiza rynku wraz z oceną ryzyka, którą również można wykonać w ramach usługi konsulting turcja.