Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, odpowiednio dobrana karma dla kota ma bardzo duży wpływ na jego prawidłowy rozwój. Niezbędne składniki odżywcze zawarte w pokarmie zapewniają nie tylko pięknie wyglądającą sierść, ale przede wszystkim sprawną pracę układu pokarmowego oraz zdrowe gości i stawy. Co więcej, w większości przypadków zdrowe oraz pełnowartościowe karmy dla kota wyróżniają się niższą ceną niż produkty, które bez trudu znajdziemy w większości marketów i które cechują się gorszą jakością. Dlatego też warto dowiedzieć się, na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru odpowiedniej karmy i zyskać pewność, że w dużej mierze wpłynie ona na bezproblemowy rozwój pupila.
Po czym poznać godną uwagi karmę dla kota?
Wybierając najlepsze karmy dla kota, warto przede wszystkim zwrócić szczególną uwagę na ich skład. Wysokiej jakości produkty będą charakteryzowały się wysoką zawartością mięsa mięśniowego oraz nieco mniejszą ilością podrobów. Powinniśmy przy tym pamiętać, że mięso mięśniowe znacznie różni się od mięsa i produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, z którymi często możemy spotkać się podczas czytania składu różnych karm. W przypadku tego typu produktów zawartość mięsa okazuje się bowiem znikoma, a do produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego możemy zaliczyć pazury, uszy, ogony czy fragmenty skóry, które mogą poważnie zaszkodzić kotu.
Oprócz tego godnym uwagi wyborem będzie mokra karma dla kota, czyli taka, którą znajdziemy w puszkach lub w saszetkach. Wynika to z faktu, że koty jako zwierzęta pustynne większość wody pobierają ze swojego pokarmu. Dlatego też sucha karma bardzo często powoduje odwodnienie, co negatywnie wpływa na pracę nerek i pęcherza. Co więcej, w suchej karmie znajdziemy również znacznie więcej węglowodanów, które przyczyniają się do takich chorób jak znaczna nadwaga czy otyłość. Z tego też powodu zawsze zdrowszym i lepszym wyborem dla pupila będzie inwestycją w wysokomięsną mokrą karmę - warto jednak pamiętać, aby często zmieniać zamawiane smaki oraz zadbać o odpowiednią kaloryczność poszczególnych posiłków.