Jakość powietrza - jak sprawdzić czy smog atakuje?
Porady

Jakość powietrza - jak sprawdzić czy smog atakuje?

Problem ze smogiem mają niemal wszystkie spośród największych aglomeracji na świecie. Poczynając od Tokyo a kończąc na najludniejszych miastach Stanów Zjednoczonych. Ten problem nie omija także Polski, w której leży kilkanaście miast, z listy najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Problem smogu nie jest jednak zbyt łatwy do rozwiązanie, dlatego całkowite jego wyeliminowanie będzie możliwe tylko dzięki rozwojowi technologii i międzynarodowej współpracy rządów oraz samych obywateli.

Co to jest smog i czym jest spowodowany

Smog to zanieczyszczenia powietrza, wynikające z dostanie się do atmosfery produktów ubocznych spalania paliw kopalnych. Należą do nich głównie węgiel kamienny, węgiel brunatny, ropa naftowa, gaz ziemny oraz masy organiczne. W momencie niepełnego spalania, czyli w piecach o małej efektywności dochodzi do spalenia paliwa oraz wydzielenia się energii oraz szkodliwych substancji chemicznych. Jeśli dany piec nie posiada odpowiedniego filtra, wszystkie spaliny dostają się do atmosfery. Na szczęście większość dużych obiektów przemysłowych instaluje w swoich piecach odpowiednie filtry, które zatrzymują większość spalin. W momencie gdy ilość spalin jest zbyt duża, smog zaczyna zalegać w atmosferze. Wtedy ilość zanieczyszczeń znajdujących się w dolnej warstwie atmosfery, robi się na tyle duża, że zagraża zdrowiu człowieka. Aby smog ulotnił się do wyższych warstw atmosfery, czasem potrzeba kilku dni, a nawet tygodni. Głównym źródłem szkodliwych substancji są spaliny samochodów oraz dym wydobywający się z przestarzałych pieców. Aby zwiększyć poziom świadomości obywateli została stworzona strona, na której jest aplikacja jakości powietrza. Ilość zanieczyszczeń w powietrzu, można również sprawdzić instalując w domu specjalny czujnik.

Gdzie jest największy problem z smogiem

Z największym problemem smogu, borykają się Japończycy w Tokyo. Tam nikogo nie dziwią całe tłumy ludzi, które przemieszczają się po ulicach, mając na sobie specjalne maski z filtrami. Bardzo duże zanieczyszczenie panuje również w Meksyku. Spowodowane jest to faktem, że Meksyk leży w dolinie, a otoczony jest górami, przez co spaliny nie są w stanie wydostać się z kotła, który się tam tworzy. Czasem stan powietrza jest tak zły, że zamyka się szkoły i zabrania wychodzić dzieciom z domów. Z Polskich miast największy problem ze smogiem ma Kraków, choć Warszawa również boryka się z wysokim poziomem zanieczyszczeń. Będąc w tych miastach można sprawdzić na specjalnej aplikacji jakość powietrza, aby nie narazić się na problemy zdrowotne.

Jakość powietrza - jak sprawdzić czy smog atakuje?

Jak walczy się ze smogiem na świecie

Walka ze smogiem sprowadza się do instalowania specjalnych filtrów na kominach oraz intensywne inwestowanie w rozwój technologii do pozyskiwania naturalnej energii. Niestety na chwile obecną jeszcze wiele brakuje do tego, aby opanować sytuację i wszystko wskazuje na to, że poziom smogu przez kolejne lata raczej nie spadnie, a wręcz będzie się zwiększał. Jedyne co można zrobić to sprawdzać na aplikacji jakości powietrza Airly.eu, stan zanieczyszczeń i unikać wychodzenia na zewnątrz, gdy powietrze jest zbyt zanieczyszczone. Ewentualnie można używać wtedy specjalnej maski.

Tekst powstał przy współpracy z firmą airly.eu.