Kawa a kwestie zdrowotne – czy picie kawy może być zdrowe?
Ciekawostki

Kawa a kwestie zdrowotne – czy picie kawy może być zdrowe?

Wiele osób ma wątpliwości co do tego, czy kawa jest zdrowa. W ostatnich czasach pojawiły się jednak nowe badania naukowe, które rzucają zupełnie nowe światło na zdrowotny aspekt spożywania kawy. Dzięki nim możemy postarać się odpowiedzieć na pytanie stawianie przez wielu miłośników tego aromatycznego napoju – czy kawa jest zdrowa?

Badania naukowe dotyczące prozdrowotnych właściwości kawy

Przeprowadzone badania objęły ponad 0,5 mln Europejczyków oraz mieszkańców USA oraz dotyczyły przedstawicieli różnych grup etnicznych oraz osób prowadzących zróżnicowany styl życia. Jedna osoba została poddana obserwacji przez okres 16 lat. Uzyskane wyniki jednoznacznie potwierdzają pozytywny wpływ kawy na organizm człowieka.

Kawa (zarówno w wersji normalnej, jak i bezkofeinowej) chroni nasz organizm przez schorzeniami układu krwionośnego, oddechowego, chorobami serca, serek, wątroby, a także przed zachorowaniem na nowotwory. Do takich wniosków doszedł zespół naukowców kierowany przez dr Marca Guntera z Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem. Według nich już jedna filiżanka kawy dziennie jest w stanie zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci o 12%, a trzy o 18%.

Kawa a kwestie zdrowotne – czy picie kawy może być zdrowe?

Wnioski te potwierdzają także inne badania, które zostały przeprowadzone na Uniwersytecie w Harvardzie. Stwierdzały one, że osoby pijące dziennie od 3 do 5 filiżanek kawy są znacznie mniej narażone na zachorowanie na schorzenia układu sercowo-naczyniowego, cukrzycę oraz chorobę Alzheimera i Parkinsona.

Brytyjscy naukowcy z Uniwersytetu Southhampton doszli do bardzo podobnych wniosków – wypijanie dziennie 3-4 filiżanek kawy dziennie wiąże się z większą ilością korzyści niż negatywnych następstw. Kawa świetnie chroni nas przed cukrzycą, chorobami serca, wątroby oraz nerek. Regularnie spożywana zmniejsza z kolei ryzyko zachorowania na demencję starczą oraz inne choroby dotykające osoby w podeszłym wieku.

Kawa – zdrowy napój dla każdego?

Pomimo podobnych wniosków naukowcy nie są jednak do końca zgodni co to tego, jaki składnik kawy odpowiada za jej prozdrowotne właściwości. W kawie zawartych jest bowiem wiele przeciwutleniaczy i związków fenolowych, które odgrywają niezwykle istotną rolę w profilaktyce antynowotworowej.

Kawa jest napojem zalecanym do spożywania osobom w każdym praktycznie wieku, w tym także dzieciom oraz ludziom starszym. Jej picie w wersji kofeinowej pozytywnie wpływa bowiem na pamięć oraz pracę mózgu. Mimo tego, że kawa jest bez wątpienia zdrowa, nie wszyscy powinni jednak po nią regularnie sięgać. Tego aromatycznego napoju powinny bowiem unikać osoby cierpiące na nadciśnienie, kobiety w ciąży oraz małe dzieci.