Nie od dziś wiadomo, że odpowiednie odżywianie jest kluczowe dla dobrego stanu zdrowia oraz jego osiągania. Zdrowa dieta zmniejsza ryzyko pojawienia się chorób, które powstają na skutek zbytniego lub niedostatecznego dostarczania określonych składników pokarmowych. Wprowadzenie zdrowych nawyków pojawia się także w momencie, gdy stale są przyjmowane leki. Przykładowo dieta zawierająca produkty niskobiałkowe stosowana jest podczas leczenia niewydolności nerek i wątroby.
Skutki nieprawidłowej diety
Choroby, które powstają na skutek nieodpowiedniego odżywiania to najczęściej takie jak: choroby układu krążenia, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2, otyłość, kamica żółciowa, niedokrwistość z niedoboru żelaza, osteoporoza oraz choroby nowotworowe żołądka, jelita grubego czy piersi. Mniej inwazyjnymi skutkami złego odżywiania mogą być trudności z przyswajaniem wiedzy, przewlekłe zmęczenie czy zmniejszona koncentracja uwagi. Choroby przewlekłe powstają często poprzez nadmierne objadanie się, co prowadzi do otyłości i nadwagi czy nawet zaburzeń metabolicznych. Niedostarczanie odpowiednich składników odżywczych oraz niedobór spożywanych kalorii może prowadzić do niedożywienia, które również jest mocno niekorzystne dla zdrowia.
Dieta wykorzystująca produkty niskobiałkowe
Dieta, wykorzystująca produkty niskobiałkowe zaliczana jest go grupy leczniczej, ponieważ jest ona głównie dedykowana dla osób zmagających się z niewydolnością nerek i wątroby. Stosowana jest także w leczeniu chorób metabolicznych czy zaburzeń przemiany aminokwasów i białek. Zaleca się ją także w trakcie występowania chorób trzustki, pęcherzyka żółciowego oraz dróg żółciowych. Jej głównym celem jest niedopuszczanie do pojawienia się w organizmie niebezpiecznych produktów przemiany białek. Jest to dieta wymagająca, ale wspiera leczenie danej choroby.
W praktyce chodzi o zminimalizowanie białka do granic tolerancji ich przez osobę chorą. Dobierając składniki pokarmowe należy wszystkie uwzględnić, tak by niczego nie pominąć, by nie doprowadzić do niedoborów pokarmowych. Opiera się ona głównie na węglowodanach, ponieważ one w głównej mierze zastępują białka. Korzystając z tych produktów można przygotować wartościowe i różnorodne posiłki. Do typowych tych produktów należą: pieczywo niskobiałkowe, mieszanki mąk niskobiałkowe, zastępnik ryżu niskobiałkowy, a także makarony niskobiałkowe. Jako przekąska świetnie sprawdzą się słodycze oraz słone produkty niskobiałkowe.
Zalety diety niskobiałkowej
Stosowanie diety opartej o produkty niskobiałkowe prowadzi do zmniejszenia stężenia we krwi mocznika, z którego wydalaniem mają trudności niewydolne nerki. Dieta ta często odciąga konieczność dializ. Spożywając te produkty, przeciwdziałamy zbytniemu tworzeniu się toksycznych dla zdrowia produktów przemiany białkowej, które destrukcyjnie wpływają na narządy i prowadzą do ich uszkodzenia. Wykorzystanie tego rodzaju diety ochrania zmienione chorobowo narządy takie jak wątroba, nerki czy trzustka.