Praca zdalna i jej zasady
Biznes

Praca zdalna i jej zasady

Ostatnie dwa lata dały wielu osobom możliwość pracy zdalnej. Coś, co wydawało się nie możliwe, okazało się, że w branżach wykorzystujących komputery do pracy jest możliwe, a nawet skuteczne. Jeśli dostałeś taką możliwość, może się okazać, ze taka forma pracy jest właśnie dla Ciebie, ale niejednokrotnie zdarza się, że pracownik jednak nie jest do tego stworzony.

 

Wady i zalety

 

Praca zdalna niewątpliwie ma swoje zalety, takie jak brak straty czasu na dojazdy, możesz pracować, nie wychodząc z łóżka, nie obowiązuje cię dresscode. W domu masz dużo więcej rozpraszaczy niż w biurze. Czekające pranie w koszu, niewłączona zmywarka, telewizor. O ile brak szefa nad głową może być skutecznym pobudzaczem do pracy, to jeśli masz problemy z samodyscypliną i nie potrafisz sobie narzucić odpowiedniego systemu pracy, to ten system nie będzie dla ciebie odpowiedni. Podstawą pracy zdalnej w domu jest planowanie. Musisz każdy dzień sobie dokładnie zaplanować i idąc tym trybem odhaczać wykonane rzeczy. Nawet jeśli wiesz, co masz do zrobienia, to taki plan tylko ułatwi ci codzienne działania.

Praca zdalna i jej zasady

Jak rozplanować pracę czasowo?

 

Wszystko zależy od tego, jaką masz pracę. Jeżeli nie jest wymagany kontakt z klientem, piszesz artykuły lub programujesz, to nie musisz dostosowywać się do specjalnych godzin pracy. Możesz sobie ustalić takie godziny pracy, jakie odpowiadają twojemu dobowemu rytmowi dnia. Dzięki temu możesz być znacznie efektywniejszym pracownikiem. Innym niebezpiecznym zjawiskiem w pracy zdalnej jest utrzymanie balansu między pracą a życiem prywatnym. O ile są osoby, które nie będą potrafiły się skupić nad pracą, tak są osoby, które mogą przez taki tryb pracy wpaść w pracoholizm. Niestety w dzisiejszym świecie jest to spore zagrożenie dla osób pracujących zdalnie.

 

Jak ułatwić sobie pracę zdalną?

 

Przede wszystkim musisz sobie stworzyć odpowiednie miejsce pracy. Staraj się ograniczać rozpraszacze, którymi mogą stać się niepowieszone pranie czy niewyjęte naczynia ze zmywarki. Staraj się wybrać miejsce wygodne dla siebie, tak by wszelkie niezbędne rzeczy mieć pod ręką.