Symbolika kolorów kwiatów
Ciekawostki

Symbolika kolorów kwiatów

Bukiet kwiatów to uniwersalny i zawsze mile widziany prezent dla każdej kobiety. Pasuje do wszystkich okazji i wywołuje pełen wachlarz emocji, co jest w pełni uzasadnione, ponieważ zgodnie z przekonaniami, które wzięły swój początek w średniowieczu – każdy gatunek kwiatów ma swoją symbolikę.

Kolor kwiatów – jedna z najważniejszych kwestii

Decydując się na wręczenie kwiatów, decyzja co do koloru i odmiany nie powinna być przypadkowa, warto kierować się w tym przypadku upodobaniami obdarowywanej osoby. Liczy się również charakter człowieka, gdyż Panie o silnej osobowości częściej wybierają zdecydowane kolory, w przeciwieństwie do wrażliwych kobiet stawiających na subtelne barwy. Najbardziej popularnym kolorem jest oczywiście czerwień, która stanowi symbol miłości i pożądania. Dlatego Panowie często obdarowują swoje ukochane bukietami czerwonych róż, które wyrażają więcej niż tysiąc słów. Kwiaty w jasnym kolorze są przeciwieństwem dla czerwonych, ponieważ symbolizują czystość i niewinność oraz powściągliwość w przekraczaniu uzgodnionych granic. W celu podkreślenia uroczystego charakteru, kwiaty w tym kolorze często towarzyszą Paniom Młodym na ślubie.

Znaczenie pozostałych kolorów kwiatów

Poza tymi najczęściej wybieranymi pojawiają się również kwiaty w kolorze pomarańczowym, które przekazują komunikat w postaci oczekiwań związanych z wejściem na kolejny etap relacji łączącej dwoje ludzi. Kwiaty w kolorze różowym wręcza się natomiast przyjaciołom, ponieważ jest to odzwierciedlenie podziwu, jakim obdarza się obdarowaną osobę. Kolor kwiatów, który jako jedyny nie jest jednoznaczny to żółty, ponieważ może oznaczać chęć złożenia gratulacji w ramach osiągniętego sukcesu, lecz z drugiej strony symbolizuje zazdrość, która jest negatywnym uczuciem. Dwojakie znaczenie mają również kwiaty w kolorze fioletowym, które do pewnego okresu kojarzyły się wyłącznie jako kolor pokutny i pogrzebowy. Współczesne znaczenie jest natomiast pozytywne, ponieważ wskazują na podniosłość danej okazji. Często występują również kwiaty w kolorze niebieskim, które oznaczają duże zaangażowanie w relację z drugą osobą oraz zaufanie do niej.

Symbolika kolorów kwiatów