Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób należy prawidłowo czyścić uszy. Czy w ogóle należy samodzielnie usuwać woskowinę uszną? I czy można w tym celu używać patyczków?
Usuwanie woskowiny z ucha – co warto wiedzieć na ten temat.
Woskowina uszna to wydzielina, która pełni bardzo ważną funkcję. Jej zadanie to ochrona błony bębenkowej oraz skóry w przewodzie słuchowym. Wydzielina uszna może mieć różne kolory i konsystencje. Z czego składa się ta substancja? Najprościej mówiąc jest to połączenie fragmentów złuszczonego naskórka, który wcześniej wyścielał przewód słuchowy, z wydzieliną gruczołów łojowych i woskowinowych. Czy zatem należy ją usuwać? W przypadku zdrowych uszu nie powinno się usuwać woskowiny, ponieważ zdrowe uszy oczyszczają się same. W jaki sposób, więc należy dbać o higienę uszu? Prawidłowa higiena uszu powinna polegać na regularnym myciu ich za pomocą wody z mydłem. A co z tak popularnymi patyczkami? Wiele osób próbuje usuwać nadmiar woskowiny za pomocą patyczków. Stosowanie patyczków, zwłaszcza wkładanie ich głęboko do ucha może powodować wzmożoną produkcję woskowiny, co w konsekwencji doprowadza do zatkania ucha. Pamiętajmy także o tym, że patyczkiem możemy uszkodzić skórę lub błonę bębenkową. Jeżeli już musimy usunąć nadmiar woskowiny lepiej wykorzystać w tym celu specjalny spray kupiony w aptece.
Zatkanie ucha – co zrobić w takiej sytuacji?
Jeżeli dojdzie do utworzenia się czopu z woskowiny, który zatka ucho możemy mieć problem ze słuchem. W takiej sytuacji będziemy odczuwali szum w uszach i uczucie zalegania wody w uchu. Czasami może dodatkowo pojawić się także ból ucha. Co należy wówczas zrobić? Czop możemy spróbować usunąć samodzielnie stosując parafinę. Po uprzednim ogrzaniu jej do temperatury 36,6 stopni Celsjusza należy wkropić kilka kropli do ucha. Pamiętajmy o tym, aby na koniec umożliwić parafinie swobodne wpłynięcie z ucha. Parafinę możemy stosować nie tylko w przypadku zatkania, ale także profilaktycznie 1-2 razy w tygodniu. Jeżeli zabieg z wykorzystaniem parafiny nie pomoże pozostaje nam płukanie ucha u laryngologa.