W jaki sposób dopasować moc pompy ciepła do indywidualnych potrzeb domu oraz jego mieszkańców?
Porady

W jaki sposób dopasować moc pompy ciepła do indywidualnych potrzeb domu oraz jego mieszkańców?

Pompy ciepła to urządzenia bezobsługowe, niedrogie w eksploatacji i co ważne dla naszego środowiska - ekologiczne. Jeśli szukamy rozwiązania grzewczego do domu, z pewnością są tym, którym warto się zainteresować.

Ogrzewanie domu a pompa ciepła

Ogrzewanie domu z wykorzystaniem pompy ciepła jest najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem, jakie oferuje rynek. Niższe rachunki oraz wysoka żywotność urządzenia to to, co uzyskamy, dopasowując odpowiednio konkretną jednostkę do inwestycji. Wybór optymalnej mocy pompy ciepła zapewni nam poprawne działanie sprzętu, zapobiegnie jego nierównej pracy oraz ewentualnym niedogrzaniom budynku w zimne dni.

Pompy ciepła a zapotrzebowanie energetyczne nieruchomości

Pierwszym krokiem, który musi wykonać każdy inwestor w trakcie doboru urządzenia, jest określenie zapotrzebowania budynku na moc cieplną. Sytuacja jest dużo łatwiejsza w przypadku doboru pomp ciepła do nowych budynków. Projektant po dokładnym zapoznaniu się z odpowiednią dokumentacją i dobranymi materiałami jest w stanie wykonać charakterystykę energetyczną nieruchomości. Jest to najbardziej precyzyjny sposób na oszacowanie zysków i strat ciepła w danym budynku.

W jaki sposób dopasować moc pompy ciepła do indywidualnych potrzeb domu oraz jego mieszkańców?

W przypadku domu bądź innej nieruchomości, które już są użytkowane – będzie to trudniejsze, ale nie niemożliwe. Pierwszym krokiem, jaki powinien podjąć inwestor, jest określenie zapotrzebowania na ciepło w ostatnich latach na podstawie ilości zużytego opału.  Tego rodzaju działania można także powierzyć specjalistom, którzy wykonają audyt naszej nieruchomości.

Czym kierować się wybierając pompę ciepła?

Wybierając pompę ciepła należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Nie powinniśmy kierować się jedynie jej mocą. Porównując dostępne na rynku urządzenia, zwróćmy uwagę na elementy jej budowy, pobór prądu, współczynnik COP oraz automatykę. Pompa ciepła to duża inwestycja, która zostanie z nami na długie lata. Warto skonsultować wybór ze specjalistą w branży i wyjaśnić ewentualne wątpliwości.

Instalacja grzewcza – z którą będzie współgrać nasza pompa ciepła?

Pompy ciepła są przystosowane do współpracy z różnego rodzaju instalacjami: c.o., c.w.u. oraz ciepła technologicznego (niezbędnego do ogrzewania nadmuchowego). Pompa ciepła działa maksymalnie efektywnie, gdy współczynnik COP jest odpowiednio wysoki. Ma to miejsce, kiedy różnica pomiędzy temperaturą źródła górnego a temperaturą źródła dolnego jest stosunkowo niewielka. Spełnienie tego wymogu oznacza, że pompa ciepła jest odpowiednim źródłem dla systemów ogrzewania niskotemperaturowego, a także systemów przygotowania c.w.u.

A co z grzejnikami konwekcyjnymi?

Patrząc na sprawę czysto technicznie, pompa ciepła jest w stanie zasilać także grzejniki konwekcyjne. Niestety, taka inwestycja jest całkowicie nieopłacalna.