Jaką trumnę wybrać?
Porady

Jaką trumnę wybrać?

Wyróżniamy dwa rodzaje materiałów, z których mogą być wykonane trumny. Mogą być wykonane z metalu, w tym brązu, miedzi, stali nierdzewnej, standardowej stali. Trumny mogą być też wykonane z drewna. Najczęściej wykorzystywany jest mahoń, orzech włoski, wiśnia, klon, dąb, sosna, topola i fornir.

 Jaką trumnę wybrać?

Trumny metalowe i drewniane

Trumny metalowe są zazwyczaj bardziej wytrzymałe od drewnianych. Zazwyczaj wykorzystują gumową uszczelkę. Nie spowalnia ona procesu rozkładu. Możemy też zmniejszyć koszty, rezygnując z uszczelki. Drewniane trumny nie są wyposażone w uszczelkę.

Brąz i miedź są najtrwalszymi materiałami i nie rdzewieją. Z czasem oksydują się, ale ogólnie są bardzo wytrzymałe. Zwykle takie modele są najdroższe. Eleganckie trumny sosnowiec mogą być też wykonane ze stali nierdzewnej lub węglowej. Są tańsze i mają różne grubości. Stal to mocny i trwały materiał.

Drewniane trumny są dostępne w różnych rodzajach i wykończeniach, od wspaniałych i polerowanych wykończeń wiśniowych po naturalny, satynowy dąb. Mahoniowe, orzechowe i wiśniowe trumny są bardzo eleganckie. Popularne są też modele klonowe i dębowe. Klon jest twardy i niezwykle wytrzymały. Z kolei dąb ma charakterystyczny wygląd.

Trumny z sosny, topoli i forniru są tańsze. Dlatego często wybierają je osoby, które mają ograniczony budżet. Jeśli chodzi o modele z topoli, są dostępne w szerokiej gamie kolorów wykończeniowych i polerujących. To zapewnia szeroką i elastyczną liczbę opcji w tej kategorii.

Pokrywy trumny

Trumny są dostępne w dwóch podstawowych typach pokryw. Mogą mieć formę dwuczęściowej pokrywy o równej długości. Zazwyczaj otwierana jest tylko jedna część, aby odsłonić zmarłego od pasa w górę. Dostępne są również jednoczęściowe pokrywy.

Materiały wyściełające trumnę

W tym aspekcie mamy wiele możliwości wyboru. Najczęściej we wnętrzu trumny znajduje się satyna, aksamit i krepa. Wielu klientów wybiera też welur lub len. Aksamit jest najdroższy, a krepa najtańsza. Wewnętrzna tkanina może być umieszczona na wiele sposobów. Może być potargana, tuftowana lub dopasowana. Możemy wybrać prawie każdy kolor.

 Jaką trumnę wybrać?

Specjalne cechy trumny

Szuflady pamięci to ukryte komory w pokrywie trumny. Zwykle wyglądają jak klasyczne małe szuflady. Można do nich włożyć rzeczy osobiste związane ze zmarłym. Zostaną pochowane wraz z ukochaną osobą.

Trumny dostępne są w różnych kształtach. Popularne są kwadratowe lub zaokrąglone narożniki i wyprofilowane boki. Trumna może być również wykonana na indywidualne zamówienie. Zwykle produkcja trwa kilka dni.

Trumnę możemy kupić w domu pogrzebowym, sklepie internetowym lub stacjonarnych sklepach. Wybierając konkretny model, koniecznie weźmy pod uwagę wiek, wzrost i wagę osoby zmarłej. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, skorzystajmy z pomocy pracownika domu pogrzebowego. Wcześniej ustalmy, jakie środki możemy przeznaczyć na zakup trumny. Na koszt wpływają takie czynniki jak materiał wykonania, ornamenty, ozdoby, wygląd i sposób wykończenia. Dostępne są również trumny do kremacji. Wykonane są z tektury, drewna lub wikliny. Nie są lakierowane ani zdobione. Pamiątki można umieścić ewentualne w urnie z prochami zmarłego.