Rodzaje klamek przeznaczonych do drzwi zewnętrznych
Porady

Rodzaje klamek przeznaczonych do drzwi zewnętrznych

Decyzja o doborze takiego detalu jakim jest klamka do drzwi zewnętrznych jest niezwykle ważna, nie tylko jeżeli chodzi o aspekt wizualny. Klamka ma również spełniać funkcję użyteczną, to znaczy, że ma być wygodna w użyciu, a jednocześnie dopełniać styl i charakter drzwi, zewnętrznej elewacji domu czy mieszkania. Klamka wydaje się być tak małym elementem, ale niezwykle znaczącym dla aranżacji całego domu.

Klamka do drzwi zewnętrznych – jaka powinna być?

Szczególnie ważne jest to, żeby klamka do drzwi zewnętrznych była bardzo wytrzymała i solidna, by jasno wraz z całymi drzwiami oddzielała świat zewnętrzny od wewnętrznego każdego domu, a dodatkowo była odporna na różne warunki atmosferyczne. Na rynku są dostępne róże rodzaje klamek podzielone na róże klasy, biorąc pod uwagę stopień podatności na włamanie. W przypadku włamań to zwykle klamki jako pierwsze brane są pod oko złodzieja. Konsumenci mają więcej do wyboru klamek do drzwi zewnętrznych, aniżeli do drzwi wewnętrznych, ponieważ w sprzedaży występują zwykłe klamki, gałki, różne akcesoria takie jak kołatka oraz odboje drzwiowe, które zwykle umieszcza się przy drzwiach.

Rodzaje klamek przeznaczonych do drzwi zewnętrznych

Jaki kształt klamek brać pod uwagę?

Najbardziej funkcjonalną klamką jest taka, która posiada kształt opływowy. Klamki posiadające kanty czy inne nowoczesne uchwyty będą niekomfortowe podczas codziennego użytkowania. Konsumenci mają do wyboru klamki z długim szyldem na klucz albo krótkim, w zależności od własnych preferencji i upodobań. Kupując klamkę dwuczęściową należy pamiętać, by rozeta była dopasowana do drugiej części, by stanowiły spójną całość, a nie pochodziły z różnych kolekcji.

Rodzaj materiału klamek i kolorystyka

Klamki wykonywane są z różnych materiałów, mogą to być metale, odlewy mosiężne, twarde drzewo, szkło, a nawet kryształ. Najczęściej jednak są one wykonywane z metalu, z góry powlekane dodatkowo np. szczotkowanym niklem. Klamki występują bardzo często w formie posrebrzanej albo pozłacanej. Popularnym materiałem jest również aluminium, jest on bardziej odporny na korozję i cechuje się większą wytrzymałością, a ponadto, klamki wykonane z nich prezentują się korzystniej i są lepsze w dotyku.

Alternatywa klamek - gałki

Zamiast decydować się na klamkę do drzwi zewnętrznych skusić można się gałkę do drzwi. Gałki mogą być obrotowe albo nieruchome z jednej strony, a od wewnętrznej strony gałka połączona będzie z klamką. Podobnie jak z klamkami, także i w przypadku gałek jest dość spory wybór, co sprawia, że każdy będzie mógł dobrać coś dla siebie, pod własne gusta i upodobania. Najbardziej ekskluzywnymi modelami są gałki wykonane z kryształu, które są ogromnie trwałe albo gałki z diamentu. Takie rodzaje gałek z pewnością przyciągają uwagę, co czasem może nie być korzystne dla właścicieli mieszkania czy domu, gdyż będą one prowokować oczy potencjalnych włamywaczy. Dostępne są także gałki, które posiadają bardziej ciekawy i interesujący kształt.

Materiały przygotowany przy współpracy z Klamki-Drzwiowe.pl - klamka do drzwi zewnętrznych.