Co powinniśmy wiedzieć o przewiertach sterowanych?
Informacje

Co powinniśmy wiedzieć o przewiertach sterowanych?

Z pewnością niejednokrotnie przejeżdżając ulicami naszego miasta spotkaliśmy się z robotami drogowymi, na których wykonywany był przewiert. Niestety często zdarza się, że mijając tego typu roboty w drodze do pracy, będziemy ten widok spotykać częściej. 

Inwestorzy takich prac są z reguły przyzwyczajeni do zatrudniania firm zajmujących się wymianą czy tworzeniem rurociągów poprzez wykopy. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że istnieje tańsza i zdecydowanie szybsza metoda, jaką jest właśnie przewiert sterowany. Wbrew pozorom, ten styl remontowania elementów podziemnych nie jest bardzo innowacyjny. Początkowe próby stosowania można było dostrzec już w dwudziestym wieku. Dowiedzmy się jednak, na czym polega ta technika. 

Czym jest przewiert sterowany? 

Technika przewiertu sterowanego polega na wywierceniu pod ziemią otworu bez konieczności tworzenia wykopów. To, jak to się dzieje nie jest zbytnio skomplikowane, choć dla niektórych może wydawać się nierealne. 

Cały proces składa się z dwóch etapów. Pierwszym z nich jest przebicie się wiertła o określonych rozmiarach do ziemi i wykopanie prowizorycznego otworu. W tym celu, oprócz samej maszyny potrzebna jest jeszcze obecność dwóch specjalistów. Pierwszy operuje maszyną na stanowisku siedzącym w miejscu zaczynania się przewiertu. Druga osoba posiada natomiast pilot wraz z nawigacją mówiącą, gdzie aktualnie znajduje się głowica przewiertu. Za pomocą pilota możemy ustalać kierunek rozwiertu, co bardzo przydaje się w przypadku pojawienia się przeszkód. 

Po dostaniu się w miejsce docelowe, przechodzi się do drugiego etapu. Mamy w końcu w ziemi całe wiertło i trzeba je jakoś stamtąd wyciągnąć. W tym celu przeprowadza się proces odwrotny. Wiertło jest wciągane z powrotem do maszyny, a do jego końca przyczepia się głowicę poszerzającą, a także już sam rurociąg. W ten sposób maszyna zwijając się umożliwia od razu umieszczenie rury w ziemi. 

Co powinniśmy wiedzieć o przewiertach sterowanych?  

Jak wygląda maszyna do przewiertu sterowanego? 

Urządzenie, którym wykonuje się przewierty sterowane to inaczej wiertnica horyzontalna. Maszyna z reguły jest długa na około pięć metrów i waży kilka ton. Zestaw wiertniczy zasilany jest przez silnik spalinowy o mocy średnio 100KM. Reszta sprzętu wyposażona jest w pompy wysokociśnieniowe, do bentonitu oraz w zestaw hydrauliczny. Całość dopełnia stanowisko dla operatora maszyny. 

Elementy, które pchają naszą głowicę rozwiercającą, a następnie wciągają ją razem z rurociągiem nazywane są żerdziami. Są to stalowe elementy skręcone ze sobą w taki sposób, że mogą poruszać się w różnych kierunkach.  

Na samym końcu trzeba wspomnieć o głowicach, które rozwiercają otwór w głębinie. Zawierają one sondę, która udostępnia dane na temat ich aktualnego położenia.  

Gdzie spotkamy przewiert sterowany? 

Z tą metodą rozwiertu możemy się spotkać coraz częściej. Początkowo była ona wykonywana wyłącznie dla małych odległości, jednak z czasem doszło do tego, że zakres pracy dochodzi do nawet czterech kilometrów. przewierty sterowane wykonywać możemy w celu przyłączania instalacji elektrycznej, światłowodowej, telefonicznej czy wodociągowej.