Czym zajmuje się ortopeda i kiedy umówić się na wizytę?
Zdrowie, Uroda

Czym zajmuje się ortopeda i kiedy umówić się na wizytę?

Ortopeda to lekarz, który zajmuje się leczeniem szeroko pojętych chorób i urazów w obrębie ludzkiego układu ruchu. Większość osób kojarzy tę specjalizację ze sportowcami lub złamaniami, zwichnięciami i skręceniami kończyn. Okazuje się jednak, że do ortopedy możemy zgłosić się także z wieloma innymi problemami zdrowotnymi, które są zlokalizowane w obrębie układu ruchu. Jakie problemy zdrowotne leczy ortopeda i kiedy warto umówić się na wizytę u tego specjalisty?

Czym zajmuje się ortopeda?

Ortopedia to bardzo szeroka specjalizacja, która zajmuje się problemami układu ruchu człowieka. Zaliczają się do niego kości, stawy, mięsnie, wiązadła, a także kręgosłup. Ortopeda diagnozuje konkretne problemy zdrowotne, zleca dodatkowe badania, a także wdraża odpowiednie leczenie, które ma na celu wyeliminowanie problemów zdrowotnych oraz przywrócenie pacjentowi pełnej sprawności. Do ortopedy zgłaszają się osoby, które cierpią na dolegliwości bólowe w obrębie kończyn i kręgosłupa, a także ludzie, którzy doznali gwałtownych urazów – w tym złamań kości, skręceń stawów i zwichnięć kończyn.

Ortopeda leczy różnego rodzaju choroby. Jego pacjentami są ludzie w każdym wieku, od noworodków po osoby starsze. Do lekarza tej specjalizacji często zgłaszają się sportowcy oraz osoby aktywne fizycznie, które są szczególnie narażone na urazy kończyn. Oprócz tego, ortopeda leczy także stany zapalne stawów i kości, wady postawy wrodzone i nabyte, choroby kręgosłupa, zespół cieśni nadgarstka, nowotwory kości, a także choroby zwyrodnieniowe. Lekarza tej specjalizacji należy odwiedzić, kiedy od dłuższego czasu towarzyszą nam dolegliwości bólowe lub inne niepokojące symptomy w obrębie układu ruchu. Odpowiednio wcześnie postawiona diagnoza skraca zwykle czas leczenia oraz pozwala na szybsze odzyskanie pełnej sprawności.

Czym zajmuje się ortopeda i kiedy umówić się na wizytę?

Jakie objawy powinny skłonić nas do wizyty u ortopedy?

Pilna konsultacja w gabinecie ortopedycznym jest wymagana w razie wystąpienia urazów układu ruchu. Objawy, których nie należy lekceważyć to m. in. opuchlizna, silny ból, zmniejszenie ruchomości stawów, zaczerwienienie w miejscu uderzenia i inne symptomy, które wzbudzają nasz niepokój i nie mijają samoistnie po kilku godzinach. Ortopeda po wstępnej diagnostyce miejsca dotkniętego tymi dolegliwościami, skieruje pacjenta na dodatkowe badania obrazowe oraz na podstawie uzyskanych z nich informacji wdroży stosowne leczenie. Ortopeda może wystawić zwolnienie od pracy, a także skierowanie na rehabilitację lub fizjoterapię, w razie potrzeby.

Do najczęściej zlecanych przez ortopedę badań obrazowych należy RTG, które wykonuje się m. in. w przypadku podejrzenia złamania, a także USG. W razie potrzeby pogłębienia diagnostyki, ortopeda może także zlecić wykonanie rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej. Niekiedy lekarz kieruje pacjenta także na badania krwi. Rodzaj i zakres badań zależy od konkretnego przypadku i zawsze jest dobierany indywidualnie, podobnie jak leczenie.

Więcej informacji można uzyskać na stronie Ortopeda Kraków – ortopedakrakow.com.