Jak dobrać sprzęt wędkarski?
Porady

Jak dobrać sprzęt wędkarski?

Wędkarstwo to hobby, które wymaga pewnej wiedzy, aby rzeczywiście dawało maksymalną satysfakcję. Przede wszystkim wędkarz musi wiedzieć, jaki sprzęt wędkarski przygotować przed daną wyprawą. Czego dotyczy wybór i od czego należy go uzależnić? Wskazujemy na najważniejsze kwestie.

Miejsce i cel wędkowania

O wyborze sprzętu z pewnością w największym stopniu decydować powinny takie czynniki, jak miejsce i cel wędkowania. Rzecz w tym, iż odmienne wędki, o zupełnie innych parametrach sprawdzają się na wodach morskich, a inne na spokojnym stawie. Ponadto, wędkarz powinien również wziąć pod uwagę to, czy łowił będzie z brzegu, czy też z łódki. Natomiast jaka jest zależność między celem wędkowania a doborem sprzętu? Kluczowe jest tu rozróżnienie na wędkarstwo sportowe i rekreacyjne. W pierwszym przypadku wędkarz wybiera wędkę sportową, która umożliwia mu łowienie najbardziej okazałych ryb. Jednocześnie wędki te są zwykle trudniejsze w obsłudze i dają nieco mniej przyjemności z łowienia, zwłaszcza w przypadku amatorów.

Jak dobrać sprzęt wędkarski?

Indywidualne preferencje użytkownika

Kolejna kwestia, o której nie można zapominać, to indywidualne preferencje wędkarza. Rzecz w tym, iż po prostu każdy lepiej czuje się z nieco inną wędką. Warto zatem przetestować kilka z nich, sprawdzić je w różnych warunkach, zanim wybierze się swój ulubiony model. Przykładowo, niektórzy wędkarze gustują w jak najlżejszych wędkach, podczas gdy inni najlepiej radzą sobie, mocno czując w rękach jej ciężar.

Zróżnicowany sprzęt wędkarski

Warto podać przykłady sprzętu wędkarskiego, jaki mają do wyboru miłośnicy połowu ryb. Podstawą wyposażenia jest rzecz jasna wędka. Wybór odpowiedniej wędki jest jednak zadaniem niezwykle trudnym, ze względu na olbrzymi asortyment sklepów wędkarskich. Z pewnością trzeba w tym miejscu wymienić baty, czyli prawdopodobnie najpopularniejsze wędki, chętnie wykorzystywane zarówno przez amatorów, jak i przez profesjonalistów. Początkujący wędkarze wybierają zwykle krótkie baty, które są zdecydowanie łatwiejsze w obsłudze. Natomiast profesjonaliści preferują dłuższe, liczące nawet kilkanaście metrów wędki, które dają większe możliwości podczas połowu, jednak ich obsługa jest nieco bardziej uciążliwa i wymaga doświadczenia. Natomiast wybierając się na połów drapieżnych, walecznych ryb, wędkarz zabiera ze sobą wędkę spinningową, która najlepiej sprawdza się w takiej walce.

Przed dokonaniem zakupu konkretnego modelu wędki trzeba również sprawdzić takie jej parametry, jak akcja oraz obciążenie. Parametr akcji określa zachowanie wędki podczas rzutu. Szybka wędka to taka, która umożliwia sprawny rzut bez wyginania żyłki, natomiast wolna jest o wiele trudniejsza w obsłudze. Jeżeli natomiast chodzi o obciążenie, określa ono wytrzymałość wędki. Jeżeli wartość jest wysoka, wędka nie zrywa się nawet po złapaniu największej ryby, jednocześnie jednak o wiele trudniej wykonać rzut taką wędką.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem BOLW – oferującym sprzęt wędkarski.