Jak możemy chronić naszą prywatność w sieci i dbać o bezpieczeństwo! 5 przydatnych porad
Porady

Jak możemy chronić naszą prywatność w sieci i dbać o bezpieczeństwo! 5 przydatnych porad

Prywatność w sieci i dbanie o bezpieczeństwo to dwie bardzo ważne kwestie. Obecnie czyha na nas internecie oprócz wielu możliwości również wiele zagrożeń i sytuacji, na które warto się przygotować. Nieświadomi tych zagrożeń możemy ponieść bardzo dotkliwe straty — np. nie przykładając większej uwagi do płatności internetowych czy nieodpowiednio chroniąc swoje dane. Aby jednak korzystać bezpiecznie i komfortowo z internetu wystarczy pamiętać o kilku zasadach i elementach, które będą nam bardzo pomocne. O czym zatem powinniśmy pamiętać, aby być bezpiecznym w sieci i chronić swoją prywatność? Wszystkie 5 elementów prezentujemy poniżej.

Informacje w sieci i w social mediach

Pierwszym zagrożeniem, jakie czeka na nas w sieci, i z jakim powinniśmy sobie poradzić, jest udostępnianie informacji o nas. Bardzo często w sieci np. na forach czy w social mediach podajemy duże ilości danych o nas samych i wielu innych aspektach naszego życia. Mogą to być np. nasze dane personalne, adresy, posiadane przedmioty czy zwyczaje. Niesie to ze sobą dwojakie zagrożenie. Pierwszym typem jest fakt, że dane takie mogą zostać wykorzystane przeciwko nam. Opublikowane zdjęcie z imprezy lub prywatnych chwil może zostać wykorzystane np. do zniszczenia naszej kariery zawodowej dokładnie tak samo, jak publikowane poglądy czy wypowiedzi na pewne sprawy. Choć w danej chwili nie są niestosowne, mogą zostać wyciągnięte za jakiś czas w innych okolicznościach.

To, co podajemy w sieci o sobie i swoim życiu bardzo często wykorzystują też przestępcy. Nie powinniśmy umieszczać informacji w sieci o swoim majątku, posiadanych przedmiotach czy prezentować zdjęć wnętrza domu. Bardzo nierozważne jest też publiczne ogłaszanie, że w danym okresie nie będzie nas w domu, gdyż np. wyjeżdżamy na urlop. Warto materiały z wycieczki opublikować np. po przyjeździe. Dane, jakie umieszczamy w social mediach i sieci powinny być ogólnodostępne od nas, nie mogą zawierać newralgicznych informacji, prywatnych kwestii a dane takie powinniśmy publikować jedynie w taki sposób, aby mogły zobaczyć je osoby znajome — które rzeczywiście znamy, a nie wszyscy użytkownicy portalu.

Jak możemy chronić naszą prywatność w sieci i dbać o bezpieczeństwo! 5 przydatnych porad

Nawiązywanie kontaktów

Kolejnym elementem, na który musimy zwrócić uwagę — jest nawiązywanie znajomości przez internet. To bardzo popularna czynność, którą wykonujemy bez większego zastanowienia — przyjmując np. obce osoby do grona znajomych w social mediach, czy rozmawiając na czatach lub forach. Zawsze należy pamiętać, że nigdy nie wiadomo kto znajduje się po “drugiej stronie”. Nigdy nie należy pożyczać pieniędzy ani podawać prywatnych danych takim sposobom. Jeśli zamierzamy się spotkać w realnym świecie z takimi osobami, zawsze warto robić to w większym gronie oraz w miejscach publicznych i kontynuować taki styl spotykania się, jeśli nie poznamy tej osoby. Nawiązując kontakty internetowe, zawsze powinniśmy brać pod uwagę, że to, co jest nam przedstawiane, może być nieprawdą. Często możemy również paść ofiarami oszustów podających się za inne osoby, firmy czy np. policjantów.

Programy antywirusowe

Jedną z najważniejszych kwestii bezpieczeństwa w internecie jest ta związana na naszym danymi i komputerem. Chcąc bezpiecznie korzystać z internetu, powinniśmy posiadać aktualnego antywirusa oraz aktualizować go regularnie. W sieci istnieje wiele darmowych i renomowanych programów, które nie są trudne w zainstalowaniu. Ochronią nasz komputer przed wirusami czy często posiadają również funkcję, która blokuje podejrzane strony internetowe, jeśli chcemy na nie przejść. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko zablokowania komputera i żądania okupu za niego, kradzieży danych, kradzieży tożsamości, prywatnych materiałów czy pieniędzy konta.

Porada: Warto zakrywać fizycznie kamerkę internetową w laptopach, gdyż włamanie się do komputera i jej uruchomienie jest możliwe zdalnie. Naklejając naklejkę czy umieszczając na nich specjalny klips całkowicie wykluczamy to ryzyko.

Płatności internetowe

Bardzo ważnym elementem dbania o nasze bezpieczeństwo w sieci są płatności internetowe. Obecnie dokonujemy w sieci bardzo wielu płatności i robimy to bardzo często, np. zamawiając jedzenie, opłacając przesyłki, płacąc za zakupy w sklepach internetowych czy kupując bilety i usługi cyfrowe. Aby płacić bezpiecznie w sieci, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka elementów. Pierwszym z nich jest fakt, na jakich stronach płacimy. Jeśli mamy możliwość powinniśmy wybierać witryny oraz serwisy znane, popularne i używane przez wiele osób. Dzięki temu mamy pewność, że nasze dane są bezpieczne i nie trafią w ręce przestępców. Ci bardzo często tworzą sklepy internetowe i witryny, na których próbują wyłudzić od nas dane np. karty kredytowej czy konta bankowego. Strona, na której płacimy zawsze, musi mieć zieloną kłódkę po lewej stronie obok adresu, a nazwa certyfikatu musi zgadzać się z nazwą serwisu. Nie możemy również wysłać informacji o karcie czy koncie w prywatnych wiadomościach, czy prywatnym osobom np. na portalach ogłoszeniowych.

Bardzo dobrym rozwiązaniem, które zwiększa nasze bezpieczeństwo, gdy płacimy w internecie, jest używanie kart przedpłaconych PrePaid lub tych wirtualnych. Na ich salda przelewamy jedynie taką sumę, jaka jest nam potrzebna do wykonania danej transakcji i płacimy nią za zakupy. W razie gdy dane zostaną skradzione, stracimy tylko małą sumę, a kartę będziemy mogli łatwo zamknąć. Cenną poradą dotyczącą zakupów — szczególnie na portalach ogłoszeniowych jest niewysyłanie jako pierwsi pieniędzy — nawet tylko na ew. pokrycie przesyłki oraz klikanie w linki na takich portalach i przechodzenie na strony, na których trzeba podawać jakiekolwiek dane. Korzystając z portali ogłoszeniowych, należy spotkać się osobiście lub zamówić paczkę płatnością przy odbiorze.

Jak możemy chronić naszą prywatność w sieci i dbać o bezpieczeństwo! 5 przydatnych porad

Dzieci w sieci

Wiele osób posiada swoje dzieci, które w dobie cyfryzacji spędzają bardzo dużo czasu w internecie. Ich również dotyczą wszystkie wyżej wymienione kwestie bezpieczeństwa dlatego, jeśli nasze pociechy korzystają z internetu warto wykonać kilka czynności. Do transakcji internetowych możemy zakupić im specjalną karta przedpłaconą PrePaid, do której będziemy mieli dostęp np. do historii transakcji i będzie ona zarejestrowana na nasze nazwisko. Wydawać można nią tylko sumy, jakie samodzielnie doładujemy na tę kartę. Na komputerze warto stworzyć profil, w którym dzieci nie będą mogły kasować historii przeglądanych stron. Możemy też skorzystać z blokady nieodpowiednich stron dla dzieci w wyszukiwarce oraz być “znajomym” dziecka na wszystkich portalach i social mediach, aby widzieć, co publikuje i jakie materiały umieszcza w sieci.