Obróbka metali wymaga posiadania oraz umiejętnego stosowania odpowiednich narzędzi. Ich bardzo szeroki wybór można znaleźć w sklepach specjalizujących się w tym zakresie. Obróbka metali jest procesem, w wyniku którego zmianie ulegają właściwości fizyczno-chemiczne poddawanych jej metali. Temu zadaniu służą narzędzia do obróbki metali, które są wykorzystywane zarówno do celów amatorskich, jak i przemysłowych. Jakie rodzaje obróbki metali wyróżniamy i jakie narzędzia im służą?
Najważniejsze rodzaje obróbki metali
Obróbka metali dzieli się na kilka rodzajów, przy których wykorzystywane są różne metody. Należą nich obróbka cieplna, chemiczna, cieplno-chemiczna, plastyczna oraz obróbka skrawaniem. Każdy z nich wymaga doboru oraz użycia dedykowanych narzędzi, które pozwolą na osiągnięcie pożądanych rezultatów pracy. W dużych zakładach stosowane są specjalistyczne maszyny i urządzenia, które pozwalają na szybkie przeprowadzanie prac, ale wymagają także odpowiednich umiejętności i kwalifikacji. W przydomowych warsztatach wykorzystywane są natomiast proste narzędzia do obróbki metali, które są z reguły wystarczające w przypadku amatorskich robót.
Do najbardziej podstawowych i najczęściej stosowanych metod obróbki metali należy obróbka skrawaniem i plastyczna, do których jest przeznaczonych także najwięcej narzędzi. Obróbka plastyczna polega na odkształceniu metalu polegającym na zmianie jego kształtu, struktury, wymiarów lub gładkości. Może być realizowana na ciepło lub zimno. Wykorzystywane do niej narzędzia do obróbki metali to m. in. walce, młotki, prasy oraz kuźniarki. Obróbka skrawaniem polega natomiast na mechanicznym usuwaniu fragmentów metalu za pomocą takich narzędzi, jak np. frezy, wiertła, noże tokarskie, papiery ścierne, ściernice i inne. Może być przeprowadzana metodą ścierną lub wiórową.
Narzędzia do obróbki metali, które warto poznać
Wśród najprostszych narzędzi do obróbki metali znajdują się m. in. narzędzia ręczne – piłka do metalu, nożyce do cięcia blach, pilniki oraz wkrętaki. Posiadają mało skomplikowaną budowę oraz są stosunkowo proste w użytkowaniu, przez co często znajdują się w przydomowych warsztatach. Oprócz narzędzi ręcznych, szeroką grupę stanowią także elektronarzędzia, za pomocą których można wykonywać już dużo bardziej skomplikowane i czasochłonne prace – montuje się w nich wiertła do metalu, rozwiertaki, narzynki, gwintowniki, noże tokarskie oraz frezy. Narzędzia do obróbki metali to także akcesoria szlifujące, w tym popularne szlifierki ze ściernicami.
Rozwój nowoczesnych technologii sprawił, że ręczne narzędzia do obróbki metali są stopniowo i systematycznie zastępowane ich elektrycznymi odpowiednikami. Elektronarzędzia pozwalają na znacznie szybsze wykonywanie prac oraz osiąganie lepszych, bardziej precyzyjnych efektów. Sięgają po nie już nie tylko osoby zawodowo trudniące się obróbką metali, ale coraz częściej także amatorzy, którzy chcą zapewnić sobie lepszy komfort i wygodę pracy. Jeśli więc marzymy o coraz bardziej profesjonalnym warsztacie i lepszych efektach pracy, inwestycja w dobrej jakości narzędzia do obróbki metali jest w pełni uzasadniona.