Jakie zagrożenia wynikają ze stosowania sztucznej inteligencji?
Informacje

Jakie zagrożenia wynikają ze stosowania sztucznej inteligencji?

Żyjemy w czasach, w których sztuczna inteligencja ma coraz większy wpływ na życie wielu ludzi. Codzienne korzystamy z urządzeń działających na podstawie systemów wykorzystujących AI. Można wręcz powiedzieć, że nowoczesne technologie rozwijają się obecnie w zaskakująco szybkim tempie, o wiele szybciej niż niektórzy mogliby przypuszczać. Czy jest to, zatem powód do obaw? Czy sztuczna inteligencja może stanowić zagrożenie dla człowieka?

Czy sztuczna inteligencja jest dla ludzkości szansą czy być może jest jednak zagrożeniem?

Wiele osób obawia się robotów, które są zdolne do samodzielnego myślenia. Czy lęk ten jest uzasadniony? Sztuczna inteligencja z całą pewnością jest niezwykle przydatna w wielu dziedzinach naszego życia. Już teraz korzystamy z niej w różnych obszarach. AI stosuje się w medycynie, biznesie, logistyce, czy też chociażby do rozpoznawania i zwalczania cyberataków. Maszyny, które posiadają zdolność uczenia się mogą odciążyć ludzi w wielu zadaniach. Są one, bowiem w stanie właściwie dobierać odpowiednie algorytmy do wykonania zleconych działań. Dlatego też wiele osób boi się, że nadejdzie taki dzień, w którym straci swoją pracę na rzecz robota, który to będzie w stanie wykonywać nasze dotychczasowe obowiązki w bardziej efektywny sposób. Czy więc takie zagrożenia w sztucznej inteligencji są obecnie realne? Jak twierdzą uczeni w najbliższym czasie sztuczna inteligencja nie jest w stanie całkowicie przejąć pracy wykonywanej przez człowieka. Może ją natomiast zmodyfikować np. pomóc w usprawnieniu określonych działań. Niektórzy specjaliści uważają również, że to właśnie rozwój sztucznej inteligencji może znacząco wpłynąć na lepsze możliwości zatrudnienia.

Jakie zagrożenia wynikają ze stosowania sztucznej inteligencji?

Jakie inne zagrożenia w sztucznej inteligencji wzbudzają niepokój ludzi?

Jak wiadomo, aby systemy uczące się mogły analizować działania i podejmować na ich podstawie decyzje musza mieć dostęp do dużego zbioru różnego rodzaju reprezentacyjnych danych. Dlatego też w przypadku sztucznej inteligencji u wielu osób pojawia się także obawa związana z bezpieczeństwem danych. Należy jednak zaznaczyć, że i w tym przypadku nie powinniśmy mieć zbyt dużych powodów do zmartwień. Trzeba, bowiem podkreślić, że systemy opierające się na AI posiadają niezwykle skuteczne zabezpieczenia. I nawet, jeżeli zdarzyłoby się, że komuś jednak uda się włamać do takiego systemu to warto zauważyć, że w dzisiejszych czasach sztuczna inteligencja sama jest w stanie odnaleźć takich cyberprzestępców. Jak więc widzimy zagrożenia ze strony sztucznej inteligencji nie są aż tak duże jakby się mogło, co niektórym osobom wydawać. Wiele jednak zależy od nas samych i tego, w jaki sposób i do jakich celów będziemy wykorzystywać nowoczesne rozwiązania. Pamiętajmy, że jeżeli jednak coraz bardziej będziemy uzależniać swoje postępowanie od systemów sztucznej inteligencji niewykluczone, że w przyszłości mogą pojawić się jeszcze inne potencjalne zagrożenia związane z AI. Może być to np. dylemat czy w Internecie będziemy wchodzili w interakcje z człowiekiem czy być może z systemem sztucznej inteligencji.