RTG zębów – na co należy uważać i jak się przygotować?
Zdrowie, Uroda

RTG zębów – na co należy uważać i jak się przygotować?

Jednym z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych we współczesnej stomatologii jest RTG zębów. Wskazań do wykonania tego badania można wymienić całkiem sporo. Co zatem warto wiedzieć na ten temat i jak dobrze przygotować się do RTG? Czy konieczne jest przy tym podjęcie szczególnych działań?

RTG zębów – co to takiego?

RTG zębów jest badaniem z zakresu diagnostyki obrazowej. Zastosowanie w nim znajduje promieniowanie X. Głównym powodem, dla którego wykonuje się zdjęcie RTG, jest uwidocznienie szczegółów niewidocznych podczas tradycyjnego badania stomatologicznego. Dzięki temu lekarz może dokładnie określić, w jakim stanie znajdują się zęby. Badanie RTG pozwala ocenić nie tylko zęby, ale również kości żuchwy i szczęki, stawu skroniowo-żuchwowego oraz tkanki w jamie ustnej. To zdecydowanie ułatwia dobór metod leczenia do konkretnego przypadku.

Kiedy wykonuje się RTG zębów?

Na początku należy zaznaczyć, że zdjęcie RTG wykonywane jest tylko i wyłącznie na zlecenie lekarza. Najczęstszą przesłanką przemawiającą za wystawieniem takiego zlecenia jest zaawansowana próchnica. Pacjenci kierowani są na badanie RTG także w przypadku pojawienia się silnych dolegliwości bólowych oraz w sytuacji, kiedy pacjent ma w perspektywie leczenie kanałowe, doświadczył urazów zębów lub jest przygotowywany do  ekstrakcji zęba czy leczenia protetycznego. Na podstawie omawianego badania lekarz dokonuje też oceny zawiązków zębów oraz diagnozuje zęby zatrzymane. RTG zębów wykorzystywane jest ponadto w diagnostyce stanów zapalnych i chorób dziąseł oraz gdy doszło do powikłań po leczeniu endodontycznym.

RTG zębów – na co należy uważać i jak się przygotować?

Jakie są rodzaje zdjęć RTG zębów?

W stomatologii zastosowanie znajdują różne rodzaje zdjęć RTG – w zależności od konkretnego przypadku. Najczęściej wykonywane są zdjęcia zębowe nieocenione w diagnozowaniu pojedynczych zębów. Oprócz tego wymienia się również:

  •       zdjęcia ortopantomograficzne będące zdjęciem przeglądowym nie tylko wszystkich zębów, ale i stawów skroniowych, kości szczęki i żuchwy oraz zatok szczękowych,
  •       zdjęcia skrzydłowo-zgryzowe – w Polsce są wykonywane dosyć rzadko, a pozwalają one na uwidocznienie koron zębów bez korzeni i kości znajdujących się wokół korzeni,
  •       zdjęcia kefalometryczne – ich celem jest ukazanie zębów i otaczających ich kości oraz całej czaszki,
  •       zdjęcia stożkowe – czyli tomografia stożkowa mająca za zadanie trójwymiarowe zobrazowanie struktur podlegających badaniu.

Jak przygotować się do RTG zębów?

Jest parę ważnych kwestii, o których warto pamiętać, zgłaszając się na RTG. Zielonki to doskonały przykład podkrakowskiej miejscowości, gdzie tego rodzaju zdjęcia są wykonywane przez najlepszych specjalistów w odpowiednich warunkach. Ogromnym plusem RTG zębów jest to, że trwa ono krótko i jest całkowicie bezbolesne. Nie wymaga też od pacjenta żadnych specjalnych przygotowań. Przed badaniem można normalnie przyjmować posiłki i pić oraz uskuteczniać wszystkie dotychczasowe czynności codzienne. Badanie jest bezpieczne – wykorzystywane w nim dawki promieniowania X są niewielkie.