Ukończenie studiów i uzyskanie wpisu do rejestru fizjoterapeutów są warunkami koniecznymi do ewentualnego otwarcia własnego gabinetu. Mając wszelkie uprawnienia można rozpocząć działalność na własny rachunek i przyjmować pacjentów z różnymi urazami. Każda osoba zastanawiająca się nad takim rozwiązaniem ma do wyboru kilka możliwości.
W jakiej formie można prowadzić działalność fizjoterapeutyczną?
W myśl przepisów, które weszły w życie w 2019 roku, istnieje opcja założenia jednoosobowej działalności gospodarczej i świadczenia usług na przykład w miejscach wezwania. Wówczas są to zazwyczaj domy pacjentów. Drugą możliwością jest prowadzenie indywidualnej praktyki fizjoterapeutycznej w zakładach leczniczych, trzecią grupowa praktyka. Jeżeli żadna z tych opcji nie jest wystarczająca, pozostaje otwarcie własnego gabinetu fizjoterapeutycznego. Oczywiście po spełnieniu wszystkich uregulowanych przepisami wymogów, wybiera się wówczas PKD 86.90A. Niezbędny jest również wpis rozpoczętej praktyki zawodowej do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą i wykupienie polisy OC. Kolejnym krokiem jest dokładne zapoznanie się z treścią Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2019 roku. Reguluje ono wszystkie wymagania, którym muszą odpowiadać pomieszczenia w gabinecie oraz urządzenia i przyrządy wykorzystywane do leczenia. W celu zaopatrzenia się w te ostatnie, powinno się wybrać odpowiedni sklep fizjoterapeutyczny, który ma same pozytywne opinie. Wówczas ma się pewność, że wszystkie produkty mają odpowiednie certyfikaty i oznaczenia. Tylko wtedy mogą być stosowane do przeprowadzania zabiegów leczniczych. Wybór konkretnych jest zależy od głównego profilu działalności, nieco inaczej bowiem wyposaża się gabinet fizjoterapii sportowej, inaczej dedykowany niemowlętom i nieco starszym dzieciom.
Jak wybrać sklep fizjoterapeutyczny do wyposażenia gabinetu?
Każdy profesjonalny sklep fizjoterapeutyczny oferuje wysokiej klasy sprzęt, a na temat każdego powinno się uzyskać niezbędne informacje. Błędne jest stawianie cen na pierwszym miejscu, ponieważ sprzęt ma być przede wszystkim sprawny i regularnie serwisowany, oraz mieć wszystkie niezbędne oznaczenia, rekomendacje, certyfikaty. Zbyt niskie wartości urządzeń powinny wzbudzić czujność, oszczędzanie na wyposażeniu gabinetu jest zgubne i może wiązać się z przykrymi konsekwencjami. Kolejna kwestia to oczywiście wbudowane funkcje, każdy sklep fizjoterapeutyczny zazwyczaj oferuje różne modele, każdy ma inne możliwości. Wyposażenie gabinetu powinno składać się oczywiście ze stołu do masażu, podkładów medycznych oraz płynów dezynfekujących. Pracę fizjoterapeuty wykonuje się w bliskiej odległości od pacjenta, dlatego maseczki ochronne są jak najbardziej obowiązkowe. Sklep fizjoterapeutyczny umożliwia ponadto zakup aparatów do fali uderzeniowej i laserów wysokoenergetycznych. Często w gabinetach prowadzi się również elektroterapię, terapię ultradźwiękami oraz światłolecznictwo. Do świadczenia takich usług trzeba się należycie przygotować.