Jeszcze kilkanaście lat temu raz zdobyty zawód zapewniał swojemu posiadaczowi pracę aż do samej emerytury. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii powstały bowiem zupełnie nowe zawody, inne z kolei na dobre odeszły do lamusa. Czego warto się dziś uczyć, aby mieć jak największe szanse na znalezienie satysfakcjonującego zatrudnienia?
Programowanie zawodem przyszłości
Programowanie cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród ludzi w każdym wieku. Wynika ono z dużego zapotrzebowania na programistów. Pracę w tym zawodzie mogą znaleźć nawet początkujący i stale rozwijać swoje umiejętności. Programowanie można także doskonale łączyć z innymi dziedzinami, co pozwala na znalezienie ciekawej i satysfakcjonującej pracy praktycznie dla każdego.
Znakomitym przykładem poszukiwanego programisty jest dziś osoba, która posiada umiejętności i wiedzę z zakresu PHP oraz JavaScriptu oraz zna podstawy SEO. Taka osoba może pracować przy optymalizacji stron internetowych oraz znaleźć zatrudnienie w agencjach SEO i SEM.
Oprócz samego łączenia specjalizacji programiści powinni stawiać także na zdobywanie wiedzy w niszowych językach programowania, które mają największe szanse na rozwój. Dobrym wyborem jest dziś m. in. tworzenie aplikacji na Androida lub iOS oraz zdobywanie umiejętności z zakresu uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku technologii blockchain, które nie są związane wyłącznie z kryptowalutami.
Analitycy nadal bardzo potrzebni
Mimo coraz większych mocy obliczeniowych komputerów zawód analityka nadal ogrywa istotną rolę na współczesnym rynku pracy. Osoby, które potrafią sprawnie zestawiać ze sobą wiele źródeł i typów danych ciągle są bowiem poszukiwanymi pracownikami. Dzięki technologiom Big Data przetwarzane są dziś ogromne zasoby informacji, które zestawiać ze sobą oraz sprawnie analizować są w stanie jedynie wyspecjalizowane osoby.
Współczesny analityk powinien posiadać zdolność do korzystania w swojej pracy ze zróżnicowanych narzędzi, począwszy od Excela, poprzez Google Analitycs, a kończąc na Statistice. Ogromnym atutem będzie dziś także umiejętność korzystania z baz danych MySQL, Firebird czy PostgreSQL. Tak wyspecjalizowana osoba może liczyć na zatrudnienie w instytucjach finansowych, ośrodkach badawczych oraz w firmach działających w branży IT.
Specjaliści UX poszukiwani!
Wygoda oraz intuicyjność obsługi zawsze będzie w cenie. Temat usability ma więc szczególne znaczenie we współczesnym świecie, w którym wszystko powinno być proste w korzystaniu i przejrzyste. To z kolei zadanie dla projektantów UX, którzy muszą biegle posługiwać się takimi narzędziami, jak m. in. Google Analitycs, CrazyEgg czy HotJar. Wszystko po to, aby być w stanie wykorzystać znajomość zachowań użytkowników do dostarczenia im coraz lepszych i bardziej funkcjonalnych rozwiązań.
Zadaniem współczesnych specjalistów UX oraz umiejętnością, na której warto się skupić w przygotowywaniu do tego zawodu jest także projektowanie eksperymentów A/B/X, obsługa oprogramowania do testów oraz prowadzenie badań. Szczególnie poszukiwani aktualnie są także ci specjaliści UX, którzy posiadają umiejętności graficzne.