Specjalizacje, które pomogą znaleźć dobrą pracę w nowoczesnym świecie
Porady

Specjalizacje, które pomogą znaleźć dobrą pracę w nowoczesnym świecie

Jeszcze kilkanaście lat temu raz zdobyty zawód zapewniał swojemu posiadaczowi pracę aż do samej emerytury. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii powstały bowiem zupełnie nowe zawody, inne z kolei na dobre odeszły do lamusa. Czego warto się dziś uczyć, aby mieć jak największe szanse na znalezienie satysfakcjonującego zatrudnienia?

Programowanie zawodem przyszłości

Programowanie cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród ludzi w każdym wieku. Wynika ono z dużego zapotrzebowania na programistów. Pracę w tym zawodzie mogą znaleźć nawet początkujący i stale rozwijać swoje umiejętności. Programowanie można także doskonale łączyć z innymi dziedzinami, co pozwala na znalezienie ciekawej i satysfakcjonującej pracy praktycznie dla każdego.

Znakomitym przykładem poszukiwanego programisty jest dziś osoba, która posiada umiejętności i wiedzę z zakresu PHP oraz JavaScriptu oraz zna podstawy SEO. Taka osoba może pracować przy optymalizacji stron internetowych oraz znaleźć zatrudnienie w agencjach SEO i SEM.

Oprócz samego łączenia specjalizacji programiści powinni stawiać także na zdobywanie wiedzy w niszowych językach programowania, które mają największe szanse na rozwój. Dobrym wyborem jest dziś m. in. tworzenie aplikacji na Androida lub iOS oraz zdobywanie umiejętności z zakresu uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku technologii blockchain, które nie są związane wyłącznie z kryptowalutami.

Specjalizacje, które pomogą znaleźć dobrą pracę w nowoczesnym świecie

Analitycy nadal bardzo potrzebni

Mimo coraz większych mocy obliczeniowych komputerów zawód analityka nadal ogrywa istotną rolę na współczesnym rynku pracy. Osoby, które potrafią sprawnie zestawiać ze sobą wiele źródeł i typów danych ciągle są bowiem poszukiwanymi pracownikami. Dzięki technologiom Big Data przetwarzane są dziś ogromne zasoby informacji, które zestawiać ze sobą oraz sprawnie analizować są w stanie jedynie wyspecjalizowane osoby.

Współczesny analityk powinien posiadać zdolność do korzystania w swojej pracy ze zróżnicowanych narzędzi, począwszy od Excela, poprzez Google Analitycs, a kończąc na Statistice. Ogromnym atutem będzie dziś także umiejętność korzystania z baz danych MySQL, Firebird czy PostgreSQL. Tak wyspecjalizowana osoba może liczyć na zatrudnienie w instytucjach finansowych, ośrodkach badawczych oraz w firmach działających w branży IT.

Specjaliści UX poszukiwani!

Wygoda oraz intuicyjność obsługi zawsze będzie w cenie. Temat usability ma więc szczególne znaczenie we współczesnym świecie, w którym wszystko powinno być proste w korzystaniu i przejrzyste. To z kolei zadanie dla projektantów UX, którzy muszą biegle posługiwać się takimi narzędziami, jak m. in. Google Analitycs, CrazyEgg czy HotJar. Wszystko po to, aby być w stanie wykorzystać znajomość zachowań użytkowników do dostarczenia im coraz lepszych i bardziej funkcjonalnych rozwiązań.

Zadaniem współczesnych specjalistów UX oraz umiejętnością, na której warto się skupić w przygotowywaniu do tego zawodu jest także projektowanie eksperymentów A/B/X, obsługa oprogramowania do testów oraz prowadzenie badań. Szczególnie poszukiwani aktualnie są także ci specjaliści UX, którzy posiadają umiejętności graficzne.