Spodenki rowerowe - luźne czy obcisłe?
Porady

Spodenki rowerowe - luźne czy obcisłe?

Kwestie spodenek rowerowych to temat najczęściej roztrząsany wśród rowerzystów. Pupa jest miejscem, na którym ciało opiera się niemal w 60 procentach, zatem wielogodzinna jazda w niewygodnych spodenkach może powodować dyskomfort, a nawet bolesne otarcia. Rowerzyści od dawna spierają się, które ze spodenek są bardziej funkcjonalne - luźne czy obcisłe?

Rodzaje spodenek rowerowych

Podstawowy podział odzieży rowerowej to spodenki luźne czyli tzw. szorty rowerowe oraz obcisłe popularnie zwane kolarkami lub spodenkami kolarskimi. Poszczególne modele różnią się jednak przeznaczeniem. Dopasowane spodenki na rower wybierają przede wszystkim profesjonalni kolarze, dla których niebagatelne znaczenie ma najwyższy komfort oraz aerodynamika. Równie chętnie jeżdżą w nich maratończycy. Obcisłe spodenki na rower można kupić w wersji z szelkami lub bez.

Z kolei luźne spodenki na rower czyli szorty rowerowe polecane są  rowerzystom, którzy nie czują się dobrze w obcisłych spodenkach kolarskich, często też takie szorty rowerowy są wykonane z odpornych na uszkodzenia mechaniczne materiałów i w trudnych terenie podczas jazdy typu all-mountain lub enduro sprawdzą się dużo lepiej niż odzież dopasowana do sylwetki ciała. Niektóre rodzaje szortów rowerowych posiadają dodatkowe otwory wentylacyjne, które świetnie sprawdzają się podczas upałów.

Spodenki luźne czy obcisłe?

Miłośnicy jazdy all-mountain, enduro jednogłośnie stają po stronie luźnych spodenek. Obcisła wersja sprawdza się u rowerzystów, którzy udających się na wielogodzinne wyprawy rowerowe, oczekują wysokiego komfortu i przewiewności.

 Spodenki rowerowe - luźne czy obcisłe? 

Luźne spodenki na rower to odzież uniwersalna. Zakupiony model, dzięki licznym zaletom można z powodzeniem założyć na wycieczkę pieszą w góry czy dłuższy spacer. Użytkownicy spodenek o luźniejszym fasonie potwierdzają, że nosząc odzież o takim kroju, czują się swobodniej. Dodatkową zaletą jest fakt, że pod luźny model spodenek można założyć ich obcisłą wersję, tworząc dobrany zestaw na chłodniejsze dni lub jazdę po wyboistych drogach.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Spodenki rowerowe posiadają szereg udogodnień, czyniąc jazdę jeszcze przyjemniejszą, niż kiedyś. Posiadają wygodną wkładkę rowerową , która gwarantuje komfort podczas wielogodzinnej jazdy i chroni pupę przed nieznośnym bólem. Obecnie w ofercie producentów spodenek rowerowych dostępne są wkładki rowerowe piankowo-żelowe lub piankowe. Najlepsze wkładki rowerowe wykonane są z pianek o różnej gęstości i często perforowanych by zapewnić szybki transport wilgoci na zewnątrz i minimalizować ryzyko powstania obtarć. Wiele oferowanych modeli ma właściwości antybakteryjne.

Kupując spodenki należy pamiętać aby zwrócić szczególną uwagę na jakość wkładki rowerowej. Prawie wszystkie modele nowoczesnych spodenek mają specjalne silikonowe ściągacze, które zapobiegają podwijaniu się nogawek.

Pozostaje jeszcze kwestia spodenek z szelkami, które zapobiegają przemieszczaniu się odzieży i dobrze leżą na ciele. Tego typu odzież najczęściej użytkują profesjonalni kolarze.