Studia w roku akademickim 2021/2022
Informacje

Studia w roku akademickim 2021/2022

Pandemia spowodowała, że większość ośrodków akademickich prowadzi zajęcia w trybie online już od zeszłego roku, a dokładnie od marca. Obecnie cały czas trwa możliwość zapisania się na szczepienie, więc jest nadzieja na powrót do normalności w przyszłym roku akademickim. Mimo to rząd nadal ostrzega, że sytuacja ta może ulec zmianie. Czego więc spodziewać się na jesień 2021 na polskich uczelniach?

Wszystko zależne od sytuacji epidemicznej

Zdaniem rzeczniczki resortu edukacji i nauki, pani Anny Ostrowskiej decyzja odnośnie powrotu studentów na uczelnie i nauczania w trybie stacjonarnym będzie zależała od aktualnej sytuacji epidemicznej. Decyzja ta będzie oparta na bezpieczeństwie wszystkich członków, zaliczających się w grono wspólnoty akademickiej. Powrót na uniwersytety będzie zależał nie tylko od sytuacji epidemiologicznej, ale także bieżących ustaleń i postanowień rządu. Obecnie Ministerstwo Edukacji i Nauki ma przygotowanych kilka scenariuszy. To, co jest na bieżące dokonywane to monitorowanie sytuacji związanej z pandemią koronawirusa, stały kontakt z konferencjami rektorów, Parlamentem Studentów RP, głównym inspektoratem sanitarny oraz ministerstwem zdrowia. Aktualnie większość uczelni działa w trybie zdalnym, już praktycznie od marca 2020 roku. Zajęcia praktyczne, zwłaszcza kierunków medycznych odbywają się w sposób tradycyjny, na terenie uczelni.

Studia w roku akademickim 2021/2022

Brak informacji na temat przyszłego roku akademickiego

Nadal nie wiadomo jak będzie wyglądała sytuacja w październiku, wszystko zależne jest od liczby zakażeń. Nie ma też informacji kiedy zostanie podjęta decyzja dotycząca przyszłego roku akademickiego i formy nauczania studentów. To, co natomiast wiadomo to, że nauka zdalna na uniwersytetach będzie trwała do 30 września 2021 roku, co jest zawarte w rozporządzeniu z 25 lutego 2021r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania niektórych podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Ponadto tegoroczna rekrutacja na studia również przebiegać będzie w formie online.