Taniec - predyspozycje do wykonywania zawodu
Informacje

Taniec - predyspozycje do wykonywania zawodu

Do wykonywania każdego zawodu niezbędne jest posiadanie odpowiednich kompetencji oraz predyspozycji. Nie każdy bowiem nadaje się do wykonywania danej pracy, przykładem jest choćby zawód tancerza. Jest on wielkim marzeniem wielu osób, ale nie zawsze jest z nim po drodze, czasami trzeba po prostu zmienić plany.

Taniec - predyspozycje do wykonywania zawodu

Zawód tancerza – ciężka praca

Zawód tancerza jest bardzo trudny, poza kwalifikacjami trzeba mieć do tego powołanie i dysponować najlepszymi predyspozycjami. Wszyscy tancerze muszą ukończyć szkołę baletową, w której odbywają się przeróżne zajęcia, na przykład z układania choreografii oraz w następnych krokach jej prezentowaniu szerszej publiczności. Nie każdy kandydat do tego zawodu zdaje sobie sprawę, jak duże jest to obciążenie fizyczne, tak naprawdę wszystkich części ciała. Po drugiej stronie znajduje się jednak ogromna satysfakcja z nauki kolejnych kroków, zdobywania nowej wiedzy – towarzyszą temu ogromne emocje. Profesjonalni tancerze cały czas muszą dbać o swój ustawiczny rozwój i utrzymywać jak najlepszą kondycję fizyczną, jest to nierzadko okupione godzinnymi treningami i zwątpieniem w swoje możliwości. Trendy w tańcu bardzo regularnie się zmieniają, dlatego zawodowcy muszą za nimi nadążać, podobnie jak z technikami konkretnych stylów tanecznych. W zawód tancerza wpisane są również wyjazdy, czasami są to zawody na szczeblu krajowym, zagranicznym, innym razem warsztaty mające na celu poszerzenie posiadanych umiejętności. Zawodowi tancerze często podejmują długoletnie współprace z reżyserami, artystami sceny muzycznej, teatrami i wieloma innymi instytucjami. W zawód tancerzy wpisana jest również umiejętność wcielania się w różne role i wykonywania swojej pracy z dodatkiem rekwizytów.

Poświęcenie w pracy tancerze

Tancerze bardzo często szlifując swoje umiejętności i podnosząc kwalifikacje przenoszą na dalszy plan życie rodzinne. Jest to pewnego rodzaju poświęcenie życia prywatnego, na rzecz zawodowego, jednak to konieczność, ponieważ tego zawodu nie wykonuje się do końca życia. Tylko przez pewien okres jest się wybieranym do spektakli, występów, innych wydarzeń. Z czasem miejsce zajmują młodzi tancerze, którym również daje się pierwsze szanse na wykazanie wszystkimi umiejętnościami. Większość swojego czasu tancerze spędzają na salach treningowych, chcąc się rozwijać nie mają innego wyjścia – dlatego niezbędne jest zaangażowanie w wykonywanie swoich obowiązków. Umiejętnością, którą powinien wykazać się każdy tancerz jest także improwizowanie, jest ono ściśle powiązane z kreatywnością – obie te cechy muszą być ze sobą połączone. Ważne poza tym jest to, że każdy tancerz pracuje na własne nazwisko, dlatego jak najbardziej wskazane jest samodzielne prowadzenie social mediów, z którymi się utożsamia. Koniec kariery tanecznej nie oznacza jednak zerwania ze swoją profesją, dość powszechne jest otwieranie własnych szkół tanecznych, po skończonej karierze. Daje się tym samym szansę innym osobom, aby mogły odkrywać wszystko, co ma do zaoferowania taniec w każdej postaci.