Sieć internetowa rozkwitła na dobre i zawładnęła umysłami użytkowników w każdym wieku. Dziś mało kto może wyobrazić sobie codzienność bez korzystania ze smartfona czy tabletu. Internet jest niezwykle istotny w życiu milionów użytkowników na całym świecie, jednak nie zdają sobie oni do końca sprawy z czyhających w sieci zagrożeń.
Na straży bezpieczeństwa
Do ataków w sieci dochodzi każdego dnia. Ofiarami działań cyberprzestępców są całe firmy, lecz równie głośno mówi się o atakach na skalę państwową, a nawet globalną. Wojny w cyberprzestrzeni mają charakter polityczny, choć równie często przeprowadza się je na tle religijnym. Sprawcami wcale nie są hackerzy. Osoby te mylone są z crackerami, którzy dokonują serii nielegalnych ataków w celu uzyskania informacji lub wyłudzenia pieniędzy.
Hackerzy niestety nadal negatywnie postrzegani są przez społeczeństwo, które co rusz przypisuje im negatywne działania związane z przestępczością w sieci. Hackerem jest osoba z obszerną wiedzą z dziedziny Technologii Informacyjnej, która w sprawny sposób wykorzystuje ją w celu zapewnienia bezpieczeństwa w miejscu, gdzie pracuje. Hacker to, innymi słowy, specjalista do spraw zabezpieczeń lub – jak kto woli – analityk zagrożeń.
Przyszłość zawodu
Rodzaj pracy wykonywanej przez tego typu specjalistów nazywany jest etycznym hackingiem. Działania zawodowców mają uchronić przed cyberprzestrzenną katastrofą, zatem łamanie haseł czy przejmowanie serwerów to czynności postrzegane jako pozytywne, wyłączone z paragrafów kodeksu karnego.
Zawód hackera ma przed sobą szeroko rozwinięte perspektywy. Światowy rynek notuje rosnące zapotrzebowanie na specjalistów do spraw zabezpieczeń, oferując najlepszym niezwykle wysokie pobory. Hacker może być zatrudniony w dużej korporacji. Bardzo często zdarza się, że ci najlepsi otrzymują etat w instytucjach rządowych o wysokim szczeblu lub zatrudniani są przez policję. Wymagania są jednak niemałe.
Hacker powinien posiadać ogromną wiedzę z zakresu IT i umiejętność sprawnego ich wykorzystywania. Praca nierzadko odbywa się pod presją czasu, w międzynarodowym gronie, zatem konieczna jest znajomość języka angielskiego wraz z fachowym, technicznym słownictwem. Kandydat na takie stanowisko powinien wykazywać stałą chęć doskonalenia się.
Myśl jak cracker
Doświadczony hacker musi być dobrze zaznajomiony z technikami cyberprzestępców, aby wiedzieć, jak zapobiegać ewentualnym atakom. Kluczowe w tym zawodzie są umiejętności przewidywania kolejnych ruchów crackerów i wczesne im zapobieganie.
Szkolenia i kursy
Terroryści działający w sieci stale znajdują nowe metody przełamywania haseł. Za taką wiedzą należy nieustannie podążać, uczęszczając na liczne szkolenia z hackingu oraz kursy dokształcające. Kandydat na stanowisko hackera powinien mieć za sobą szkolenie ceh, które jest równoznaczne z otrzymanym certyfikatem etycznego hackera. Szkolenia dedykowane hackerom nie należą do najtańszych, lecz perspektywa późniejszej pracy w zawodzie gwarantuje szybki zwrot inwestycji. Więcej na: https://www.acsdagma.com/pl/szkolenia,topic,6036/hacking-i-cyberprzestepczosc