Jak robić udane zdjęcia smartfonem? Garść praktycznych porad
Porady

Jak robić udane zdjęcia smartfonem? Garść praktycznych porad

Mimo tego, że smartfon nie jest lustrzanką za jego pomocą również możemy wykonywać piękne i efektowne zdjęcia. Wystarczy wiedzieć, co robić, aby były one ładne, prawidłowo doświetlone i po prostu cieszyły oczy. Jak to zrobić? Oto kilka praktycznych porad, które pozwolą robić efektowne zdjęcia za pomocą smartfonu!

Czysty obiektyw kluczem do sukcesu

Przed robieniem zdjęć należy delikatnie przetrzeć obiektyw aparatu w smartfonie – to kluczowa kwestia, jeśli chcemy, aby nasze zdjęcia były ostre, wyraziste oraz barwne. Obiektyw najlepiej czyścić za pomocą miękkiej ściereczki do okularów.

Odpowiednia kompozycja

Początkujący powinni korzystać z zasady trójpodziału. Szukamy w kadrze tzw. mocnych punktów i na nich się koncentrujemy. Dzięki temu nasze zdjęcie będzie wydawało się bardziej przemyślane i ładniejsze. W ustaleniu kompozycji pomocna okaże się także siatka, którą możemy włączyć w smartfonie.

Więcej światła = lepsze zdjęcia

Światło i jego odpowiednie natężenie mają kluczowe znaczenie dla ładnych i wyrazistych fotografii. Nie należy jednak fotografować przedmiotów umieszczonych bezpośrednio na słońcu, gdyż zdjęcia wyjdą prześwietlone. Aby zapewnić sobie odpowiednie doświetlenie fotografujemy więc obiekty położone blisko źródła światła. Idealną pogodą na robienie zdjęć w plenerze jest lekkie zachmurzenie.

Jak robić udane zdjęcia smartfonem? Garść praktycznych porad

Fotografowanie z blendą

W roli blendy doskonale sprawdzi się zwykła kartka papieru, kawałek styropianu lub inny przedmiot, którego zadaniem będzie odbijanie światła i doświetlenie fotografowanej sceny. Warto mieć ją zawsze przy sobie, jeśli zależy nam na pięknie oświetlonych zdjęciach.

Własnoręczne ustawianie ostrości

Większość smartfonów świetnie radzi sobie z automatycznym ustawianiem ostrości. Nie zawsze jednak autofocus spełnia swoje zadanie i w takiej sytuacji warto go samodzielnie ustawić, aby skupić uwagę na wybranym przez nas elemencie fotografowanej sceny.

Statyw dla większej stabilności

Niezwykle istotne dla uzyskania ostrych zdjęć jest nieruchome trzymanie aparatu. Jeśli nasze fotografie wychodzą rozmyte czy nieostre warto zaopatrzyć się w statyw lub samodzielnie go przygotować. W tym celu wystarczy położyć smartfon na twardej i równej powierzchni oraz zadbać o swoją pozycję – jeśli chcemy sfotografować siebie samych. Nieruchoma poza to ostre, dobrze wykonane zdjęcie!

Fotografowanie pod światło

Fotografowie radzą, aby zdjęcia wykonywać zawsze stojąc plecami do źródła światła. Możemy jednak złamać tę zasadę i dzięki temu uzyskać na swoich fotografiach efektowne odblaski oraz flary, które dodatkowo je urozmaicą.