Jaki materac do łóżeczka dziecięcego wybrać?
Porady

Jaki materac do łóżeczka dziecięcego wybrać?

Niemowlę w czasie pierwszych miesięcy swojego życia większość czasu spędza w swoim łóżeczku. Rodzice kompletujący wyprawkę dla swojej pociechy muszą koniecznie uwzględnić w niej dobrej jakości materac do łóżeczka, na którym niemowlę będzie wypoczywało. Jakiej twardości powinien być materac i z jakiego materiału wykonany?

Materac do łóżeczka dziecięcego. Kwestie praktyczne

Niemowlę tuż po urodzeniu większość dnia spędza w pozycji leżącej. Nie posiada jeszcze silnych mięśni, a jego ruchy są nieporadne i mało skoordynowane. Materac do łóżeczka dla niemowlaka powinien być więc odpowiednio twardy, aby zapewnił maluszkowi zdrowy i bezpieczny wypoczynek. Twardość materaca ma także wpływ na rozwijanie koordynacji ruchowej oraz bezpieczeństwo dziecka. Zbyt miękki materac może bowiem powodować zapadanie się główki dziecka oraz problemy z oddychaniem.

Aby wspomóc naturalny rozwój dziecka i prawidłowo ukształtować jego kręgosłup najlepszym rozwiązaniem jest zakup średnio-twardego materacyka, który będzie dawał odpowiednie oparcie ciału dziecka. Doskonałym wyborem będzie materac do łóżeczka wykonany z pianki wysokoelastycznej, która doskonale sprawdza się w przypadku dziecięcych kręgosłupów wspomagając ich rozwój i kształtując prawidłową postawę ciała. Panka wysokoelastyczna charakteryzuje się średnią twardością, przez co zapewnia komfortowy wypoczynek.

Rodzice małych alergików powinni zainteresować się materacami lateksowymi. Są to akcesoria o właściwościach antyalergicznych i antybakteryjnych, z których korzystanie będzie w pełni bezpieczne nawet dla najwrażliwszych niemowląt. Warto jednak wiedzieć, że właściwości takie posiada jedynie lateks syntetyczny. Materace lateksowe są elastyczne, trwałe oraz oferują optymalne podparcie dla kręgosłupa. Są także nieco tańsze w zakupie od swoich piankowych odpowiedników.

Jaki materac do łóżeczka dziecięcego wybrać?

Rozmiar materaca do łóżeczka dziecięcego i jego jakość

Materac powinien być dopasowany pod względem rozmiaru do łóżeczka. Standardowy rozmiar materaców przeznaczonych dla niemowląt i małych dzieci to 120x60 cm i doskonale sprawdza się przez 2-3 lata użytkowania zanim dziecko podrośnie na tyle, aby wymienić jego łóżeczko na większe. Zważywszy na czas, przez który maluch będzie korzystał z materaca, warto od razu zainwestować w zakup dobrej jakości rozwiązania, które sprawdzi się przez cały okres jego użytkowania.

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, czy można nieco zaoszczędzić i kupić materac używany. Jeśli nie mamy bardzo ograniczonego budżetu zaleca się jednak, aby materac był nowy. Materace mają bowiem to do siebie, że w czasie użytkowania ulegają naturalnym odkształceniom, których obecność może negatywnie wpływać na rozwój dziecięcego kręgosłupa. Nie warto wiec oszczędzać i zdecydować się na kupno nowego akcesorium, które będzie zdrowsze i bezpieczniejsze w codziennym użytkowaniu.

Dobrej jakości materac do łóżeczka powinien posiadać certyfikaty i atesty potwierdzającego jego właściwości oraz przeznaczenie dla najmłodszych użytkowników. Kupując takie akcesorium zyskujemy bowiem pewność, że korzystanie z niego będzie w pełni bezpieczne dla zdrowia oraz rozwoju dziecka. Kręgosłup niemowlęcia jest elastyczny i to, jakie wsparcie zapewnimy mu w pierwszych miesiącach i latach życia zaprocentuje w przyszłości dobrym zdrowiem oraz prawidłową postawą dziecka.